Сьогодні Пт, 20 жовтня,

2007-08-03 | Миргород

З історії вулиці Сорочинської

Вулиця Сорочинська – одна з найдавніших вулиць нашого міста. У XVII – XVIII століттях це був Сорочинський шлях, що вів до містечка Сорочинців. Починався шлях від однієї з чотирьох брам Миргородської фортеці, ця брама теж називалася Сорочинською. Вона була розташована приблизно на місці площі перед сучасним краєзнавчим музеєм.

Коли Миргород став розростатися і його жителі розселилися далеко поза межами фортеці, зокрема, й пообіч Сорочинського шляху, той перетворився на однойменну вулицю. У ХІХ – на початку ХХ століть вулиця Сорочинська мала більшу, ніж сьогодні, протяжність у північно-західному напрямку.

Вона перетинала вулицю Дворянську (нині Незалежності), Казначейську (сьогодні - це центральна алея курорту), далі пролягала повз Успінський собор і виходила до річки Хоролу. Саме там, поблизу собору й на перетині Сорочинської та Казначейської вулиць, розміщалася більшість офіційних установ міста, зокрема, й повітовий суд, який став відомий усьому світові, завдяки творам Миколи Гоголя.

Від центру міста вулиця тягнулася на схід, де проходила через передмістя Портянки. Тут на Сорочинську виходили поперечні вулиці Шапочанська (нині це частина вулиці Панаса Мирного), Паськівська (сучасна Данила Апостола), Гавришівська (Бережанська), Пантівська (згодом Вовчанська, нині Богдана Хмельницького). Ще далі, по ходу вулиці Сорочинської, стояла церква Всіх Святих (її називали Малою) і цвинтар, за якими розкинулися неозорі поля миргородців. Частина вулиці була вимощена бруківкою, частина – колодами. За радянських часів, у 20-х – 70-х роках, Сорочинська вулиця мала назву Жовтнева.

Наприкінці XVIII століття миргородська фортеця вже занепала, Сорочинську браму, як непотрібну, було зруйновано, на її місці стали селитися міщани. На перетині сучасних вулиць Сорочинської й Незалежності за давніх часів була площа, де на свята влаштовувалися народні гуляння. На місці сучасного 9-поверхового будинку, що поряд із краєзнавчим музеєм, 1905 року стояла садиба миргородського дворянина Михайла Петровича Барабаша, помічника справника поліційного управління Миргородського повіту. Це був той самий Барабаш, ім’я якого сумно відоме у зв’язку з придушенням селянського повстання в містечку Сорочинцях у грудні 1905 року.

Ще й сьогодні на Сорочинській вулиці можна побачити старі будинки, деякі з них – аж із позаминулого ХІХ століття. Ця вулиця ще зберігає в собі дух старого Миргорода. Пройдімо нею. На тому місці, де нині широка арка краєзнавчого музею, із 80-х років ХІХ ст. стояв приватний будинок із друкарнею миргородської міщанки Шифри Шик. Неподалік була синагога, бо саме тут, на початку вулиці Сорочинської, жило чимало міщан-євреїв.

У друкарні Шик видавалися різноманітні офіційні матеріали Миргородської міської управи, повітового земства, медичні звіти та брошури земських лікарів - І.Зубковського, К.Горянова та інших, миргородські газети «Листок социал-демократа» й «Миргородське життя», збірки поезій миргородських поетів Михайла Обідного та Марфи Устименко, перші видання про миргородське мінеральне джерело, поштові листівки.

Трохи далі, на північ від будинку Шиків, ближче до річки, 1912 року з’явилася перша свердловина нововідкритої миргородської мінеральної води. Згодом там спорудили корпус заводу з розливу води «Миррад». Цю свердловину, щоб зберегти пам’ять про неї, 1944 року змалював Яків Олександрович Усик, знаний у Миргороді маляр і різьбяр. Обійстя Усика було тут-таки, неподалік – між сучасною міською бібліотекою й відділенням «ПриватБанку».

Майже впритул із будинком краєзнавчого музею межує садиба (№ 3), яка сьогодні належить родині Горіних. Старий ветхий будиночок, що причаївся в густому садку, дійшов до нас ще з позаминулого ХІХ віку. Сто років тому його власником був дрібний дворянин Іван Семенович Власенко (помер 1916 року), який належав до когорти старої миргородської інтелігенції.

Про нього згадував лікар Іван Андрійович Зубковський: свого часу, на початку 60-х років ХІХ ст., І.С.Власенко всіляко допомагав письменникові Анатолію Свидницькому, який створив першу в Миргороді громадську бібліотеку, і саме в цьому маленькому будинкові Власенка зберігалися книжки рідною українською мовою, які на той час були заборонені владою.

Цей будинок від Власенків перейшов до його інтелігентних нащадків Чернявських, які до перевороту 1917 року служили в поштовому відомстві й мали добру бібліотеку. Власенкам і Чернявським належала також земля, на якій тепер знаходиться двір дитячої музичної школи. А в самому будинку, де нині миргородські діти навчаються музики, в 30-х роках ХХ ст. мешкала єврейська міщанська родина Шпеєрів.

Наприкінці 30-х років, коли посилилися сталінські репресії, ці люди виїхали з Миргорода. А ось зовсім поряд – затишний зелений споришевий двір, тут ще й досі збереглася стара рублена комора, яка на початку ХХ ст. належала миргородським жителям - козакам Ханкам (із цього роду вийшов відомий полтавський мистецтвознавець Віталій Ханко). Ханки, Усики, Чернявські – це було середовище інтелігентних миргородських дворян, міщан і козаків, які цікавилися мистецтвом і літературою, українською піснею і бандурою.

У будинку № 23, де нині розміщене управління житлового господарства, на початку ХХ століття жив Аврам Горелик, відомий у місті власник кількох лавок на базарі, в яких торгували крамом. Він виїхав із Миргорода ще до німецької окупації 1941 року.

Сьогодні нічим не привертає до себе уваги миргородців будинок № 29 на вулиці Сорочинській. А тимчасом у старих миргородців збереглося чимало спогадів, пов’язаних із ним. Там жила досить багата миргородська родина Воїнових. 1914 року Л.Ф.Воїнов служив на посаді товариша (себто заступника) директора Миргородського міського громадського банку.

Будинок Воїнових по вулиці Сорочинській був конфіскований радянською владою, і відтоді в ньому надавалося помешкання працівникам ДПУ і НКВС. Там жив працівник цих органів Турбель, а наприкінці 30-х років – начальник миргородського відділення НКВС Михайло Васильович Чалий. За розповідями людей, що знали його, він був побожною й незлою людиною і дуже боляче сприймав такі, наприклад, указівки й рознарядки свого керівництва: «На завтра треба дати з району 10 ворогів народу».

…Ідемо далі на схід вулицею Сорочинською. Через кілька будинків від садиби Воїнових жили заможні козаки Гасухи. Це був рід, відомий на Миргородщині своєю прихильністю до церкви, зокрема, серед них було кілька псаломщиків. Один із Гасух – Данило Матвійович (помер 1983 року) – пасічник і кравець, а ще бандурист, співак миргородських церковного і світського хорів. Гасухи вчили грати на бандурі й своїх дітей.

У 80-х роках авторці цих рядків саме від нащадків Д.М.Гасухи вдалося придбати унікальну маленьку дитячу бандурку роботи місцевого майстра, яка нині зберігається в Миргородському музеї Д.Гурамішвілі.

Через дорогу від садиби Гасух, на протилежному боці вулиці, на початку ХХ ст. жили миргородські православні священики Володимир Дубняков і Моркотун.

Отець Володимир Дубняков служив священиком у Успінському соборі ще в 70-х роках ХІХ ст. У створеній ним церковнопарафіяльній школі при соборі викладання дітям вели його доньки-курсистки. Великий міцний одноповерховий будинок Дубнякова (№12) довго слугував миргородцям: у 30-80-х роках у ньому був один із корпусів дитячого садка № 1, а згодом – міський відділ освіти; 2002 року він був зруйнований як аварійний. Неподалік від Дубнякових, на розі вулиць Сорочинської й Шапочанської (згодом вулиця Кірова, нині відсутня), жив іще один соборний священик – Микола Георгійович Базилевський (1893 – 1926), про якого в місті досі зберігається добра пам’ять.

Поряд із будинком Дубнякова у 30-х роках ХХ ст. був споруджений єдиний на всю Сорочинську вулицю двоповерховий будинок (нині № 14). Його будували як штаб військової частини кіннотників (нині це військова частина зв’язку) і як військову комендатуру. Під час війни й по війні тут був шпиталь, згодом, у 70-х роках – дитсадок, а з 2002 року – відділ освіти міської ради. Нині тут розміщується ще й редакція газети «Миргород – наш дім».

Навпроти, на лівому боці вулиці Сорочинської, у напрямку до міського пляжу, йде вузький провулок Дачний, який до 40-х років ХХ ст. називався Сирітським. Причина була проста: за часів колективізації й голоду 1932 – 1933 років поряд із провулком стояв сирітський будинок, і саме цим провулком, як стверджують, водили до річки купатися нещасних дітей-вихованців. Цей будинок (№53) зберігся й донині, в ньому міститься відділ освіти районної ради.

Ще й сьогодні ця садиба зберегла якийсь особливий старосвітський дух. А сто років тому вона належала сім’ї миргородських дворян Харечків, до речі, знайомих і співробітників Панаса Мирного. За перших років радянської влади в будинкові Харечків на Сорочинській вулиці розміщалася миргородська ЧК (Надзвичайна Комісія).

Саме тут на початку квітня 1919 року розгорнулися події, які ввійшли в історію під назвою повстання Дубчака. Одним із головних завдань миргородських чекістів у той час було забезпечити викачування зерна й продовольства в місцевого населення. Проти засилля ЧК й більшовиків повстав місцевий червоноармійський гарнізон під проводом офіцера Дубчака, прихильника С.Петлюри.

Повстанці захопили приміщення ЧК, заарештували її співробітників, які відзначалися особливою жорстокістю й безкомпромісністю, зайняли телефонну станцію, повітвиконком та інші важливі об’єкти, проголосили в місті владу Директорії Української Народної Республіки. Дубчаківців підтримало населення міста й повіту, до повстанців приєдналося 7 тисяч жителів, невдоволених владою комуністів. Проте повстання Дубчака захлинулося в боротьбі з незрівнянно потужнішими більшовицькими військами.

Близько 1935 року в будинку Харечків розмістили лісозавод, тут влаштували лісопилку, столярну майстерню. Під час війни будинок віддали під приватні помешкання. По війні тут на короткий час розташувалася тютюнова фабрика, потім протягом деякого часу в будинку знову діяв сиротинець, згодом - дитячий садок, а вже впродовж останніх десятиліть –районний відділ освіти.

Впритул до колишньої садиби Харечків прилягає великий будинок № 55. Його збудовано 1935 року як інкубаторно-птахівничу станцію, із 70-х років ХХ ст. там діяла станція юних техніків.

І ще про один пам’ятний будинок вулиці Сорочинської – будинок № 119. Сьогодні там молитовний дім релігійної громади християн-адвентистів, а ще кілька літ тому, в 90-х роках, миргородці знали його як медичний витверезник. До 1917 року цей будинок був власністю графа Володимира Моріцовича О’Рурка, поміщика села Ярмаків. Протягом багатьох років він перебував на посаді миргородського повітового предводителя дворянства, голови Миргородської повітової земської управи, був повітовим земським гласним, членом Миргородської міської думи, мировим суддею, опікуном Ярмаківського училища.

У ніч із 4 на 5 грудня 1917 року, коли відбувалися масові заворушення і за умов хаосу чинилися нічні грабунки, 84-річний В. М. О’Рурк із дружиною був убитий саме в цьому будинку на Сорочинській. Про це писав у своєму щоденнику полтавський лікар О. Несвіцький.

У 30-х – 60-х роках ХХ століття в колишньому будинкові О’Рурка розміщалася філія школи № 2. Долі людські – часто сумні, трагічні. Одні з них зникли без сліду в вирі історичних подій, інші зачепилися згадкою в людській пам’яті, ще інші зафіксував документ. А ми, нащадки, йдемо цими запорошеними слідами, розгадуємо їх, дешифруємо, намагаємося реконструювати. І зрозуміти. Бо це наша історія, наша минувшина.

Фото: сучасний вигляд вулиці Сорочинської.

Людмила Розсоха, заступник директора з наукової роботи Миргородського краєзнавчого музею

2017-10-20 | Житомир
2017-07-21 | Пирятин
2017-10-19 | Новоград-Волинський
2017-10-16 | Новоград-Волинський
2017-10-18 | Ромни
2017-10-11 | Новоград-Волинський
2017-10-30 14:58
Подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube

Дамы и господа, подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube. Распространяйте видео, рассказывайте своим друзьям, близким. Чем больше Вы подпишитесь, тем нас будет больше, тем мы будем сильнее и быстрее приблизим нашу общую победу.

2017-10-30 14:12
У Львові відбувся круглий стіл щодо перспектив проекту Міжмор‘я

В умовах геополітичної та геоекономічної нестабільності та нових глобальних викликів багато лідерів країн, які розташовані у Балто-Чорноморсько-Адріатично-Каспійському ареалі висловлювали різні думки та позиції щодо формування спільного проекту. Зокрема, дуже важливі пропозиції з цього питання сформулював президент Польщі Анджей Дуда. Для сучасної України вкрай важливо брати участь у цьому глобальному проекті. На нашу думку, Україна могла би бути лідером окремого дивізіону країн, які входять у Балто-Чорноморсько-Каспійську дугу.

2017-10-30 13:54
Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии

Предлагаем ознакомиться со вступлением и первым разделом переведенной на английский язык монографии известного экономиста, заведующего кафедрой Международных экономических отношений Национальной академии управления, директора Института трансформации общества Олега Соскина "Народний капіталізм: економічна модель для України".

2017-10-30 13:05
Народний капіталізм: економічна модель для України

Пані та панове, раді повідомити, що вийшла друком наукова монографія Олега Соскіна "Народний капіталізм: економічна модель для України". Примірник можна придбати в Інституті трансформації суспільства, м. Київ. В інші регіони України надсилаємо Новою поштою.

2017-10-29 14:14
У Львові оголосили про створення ініціативної групи для формування східного дивізіону проекту Міжмор‘я

Комюніке круглого столу “Перспективи проекту Міжмор'я, який складається з держав басейнів Балтійського, Чорного, Адріатичного та Каспійського морів”.

2017-10-20 17:26
Польща та Україна продовжують розширювати військове співробітництво

Серед інших країн Польща бере участь у XIV Міжнародній виставці «Зброя та безпека – 2017» у Києві

2017-10-19 17:27