Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2014-03-19 15:58 | Бердичів
Медична галузь Бердичева почне роботу «з чистого аркушу»

У вівторок, 18 березня, в Бердичеві відбулася зустріч представників Самооборони, ГО «Майдан +», «Правого сектору», політичних партій та представників міської влади з працівниками медичної галузі міста. До такого діалогу, за словами міського голови Василя Мазура, спонукала недавня розмова з представниками УМВС України в Житомирській області. Справа в тому, що протягом останнього на адресу бердичівських медпрацівників прозвучав цілий ряд зауважень, тож щоб розставити усі крапки над «і» було організовано дану бесіду.

Мер міста першим звернувся до присутніх. Щоб окреслити хід зустрічі він запропонував два варіанти розвитку подій. Перший – перед тим як перейти до обміну думками та враженнями від якості медичних послуг у місті, вислухати короткий звіт головного лікаря Бердичівської Центральної міської лікарні Лариси Бабікової. Другий – одразу взятися до справи. Рішення було одноголосним, тому люди, які зібралися у залі БЦМЛ, без жодних промов перейшли до розгляду проблем, які хвилювали городян.

Представник партії «Удар» зауважив, що Бердичів – місто невелике. Тут усі один одного знають, між собою спілкуються. У тому числі обговорюють і діяльність міської лікарні, за допомогою до працівників якої неодноразово зверталися та на стаціонарному лікуванні у стінах котрої перебували. На жаль, відгуки хворих, зауважив чоловік, далеко не завжди втішні. Першою і найсерйознішою проблемою, з якою, за його словами, доводилося зіштовхуватися, була корупція. Він наголосив, що багато хто із його знайомих скаржився на те, що окремі послуги окремих лікарів ЦМЛ мають свою неписану вартість. Про це усі знають, але мовчать. Між собою, звісно, обговорюють таке безчинство, але відмовити лікарю, до якого рано чи пізно, а все-таки доведеться знову звернутися – бояться. Така заява ударівця викликала шквал емоцій у присутніх лікарів. На противагу цим словам медики почали вимагати імена тих, хто так чинив. Прізвищ чоловік називати не став. Він наголосив на тому, що люди зібралися тут не для того, щоб звинувачувати конкретних лікарів, а для того, щоб виправити ситуацію, яка склалася у місті і, нарешті, почути один одного.

Другим пунктом протиправних дій працівників медичної галузі було названо неналежне реагування лікарів на звернення городян. І знову ж таки причиною цьому були гроші. Люди жалілися, що дехто із лікарів амбулаторії сімейної медицини району Загребелля (прізвище не називаємо з етичних міркувань) не виїжджає на виклик до хворих, якщо за ним не присилають таксі, та незрозумілим чином реагує на деякі звернення. Так, лікар, відвідавши стареньку, навіть не виписав їй рецепт. На питання рідних, а що ж їм робити, сказав, що випише його, але наступного дня під час свого прийому в поліклініці.

В підтвердження усім цим обвинуваченням, на прізвище медика написано не одну заяву до прокуратури. Проте, поки що, реакції на це немає: він продовжує працювати.

Мало по малу усі присутні у залі долучалися до бесіди. Кожному було що сказати і що пригадати. Дійшла черга і до лікарняної каси. З приводу того, що функціонує вона не найкращим чином, говорили багато. Городяни повідомляли про те, що половини ліків у касі немає, купувати медикаменти людей все одно змушують, і, далеко не завжди, ті, які їм потрібні. Розбиратися із усім цим тоді, коли рідній людині потрібна допомога, вважають другорядною справою, тому раз у раз ситуація повторюється.

Кілька слів сказали і про величезні черги на прийом до лікаря. В окремих районах міста, зауважили присутні, людям доводиться по кілька годин просиджувати у коридорах, до останнього не будучи певним, чи встигнуть увійти до кабінету лікаря до кінця його прийому.

У відповідь на це Лариса Бабікова повідомила, що причиною тому є недостатня кількість у Бердичеві лікарів сімейної медицини. Для нормального функціонування усіх амбулаторій міста, окрім діючих, потрібно іще 15 фахівців даного профілю. І це при тому, що лікарі пенсійного віку (а таких щонайменше 28%) поки продовжують працювати.

Існує також проблема із лікарями-фтизіатрами, до недавнього часу не вистачало людей, які б працювали у лабораторії. За словами головного лікаря, спеціалісти просто фізично не встигають і провести прийом, і відвідати хворих, які викликали їх додому. Графік їхньої роботи фактично ненормований. А лікарі – звичайні люди, вони втомлюються, працюючи за кількох.
Проте тут одразу випливло питання працевлаштування. Представник самооборони поцікавився, чому городяни подейкують, що задля того, щоб працевлаштуватися до ЦМЛ, потрібно спершу заплатити за місце. Якщо це правда, то про який брак кадрів може йти мова? Лариса Бабікова пояснила, що часто до них звертаються випускники медичних закладів - медсестри за фахом, яких наразі лікарня не потребує. Звідси у людей і з’являються домисли. Вони вірять усьому, що чують: почули, що медики потрібні, а які саме спеціалісти необхідні залишають поза увагою. Кілька слів з приводу цього сказав і Василь Мазур. Міський голова наголосив - якщо дізнається про те, що у когось із лікарів, які намагалися працевлаштуватися до ЦМЛ, вимагали за це кошти, вирішуватиме проблему кардинально – хабарника одразу буде звільнено.

Протягом зборів присутні підняли ще багато питань, які досі замовчувались. І, не лише городянами. Медики також виказали своє незадоволення з приводу того, що нерідко люди лікуються вдома до останнього, а до лікарні звертаються уже тоді, коли ситуація стає критичною. При цьому своєї провини з приводу такого ставлення до власного здоров’я не визнають, а у випадку погіршень нарікають на фахівців.

Загалом, протягом майже двогодинного зібрання, було висунуто чимало корисних пропозицій. Деякі з них працівники медичної галузі одразу взяли до уваги. Серед таких, наприклад, телефон прямої «гарячої лінії» медицини Бердичева. Присутні зауважили, що на недавній подібній зустрічі із правоохоронцями міський голова оприлюднив номер свого мобільного телефону, щоб, у разі потреби, бердичівляни могли звернутися безпосередньо до нього. Так само, на думку присутніх, могла б вчинити і головний лікар ЦМЛ. «Скриньки довіри», що є в лікарні – це, звичайно, добре, але не кожна людина буде їхати сюди аби вкинути до них скаргу або подяку. Лариса Бабікова пристала на пропозицію і назвала городянам свій особистий номер телефону.

До завершення зустрічі присутнім вдалося налагодити контакт та почати разом обговорювати ситуацію, яка склалася. Люди пояснили медикам, що вони розуміють наскільки важка і відповідальна їхня робота. Більше того - неабияк вдячні лікарям та усьому медичному персоналу за неодноразово надану кваліфіковану допомогу. Окремим лікарям вони навіть потисли руки, пригадавши скільки добра вони зробили та скільки людських життів врятували. Наголосили: сваритися ніхто не хоче. Єдине бажання – об’єднатися і разом спробувати зламати систему, почати стосунки з «чистого аркушу», забути попередні образи і почати життя по-новому, працюючи не за страх, а за совість: без хабарів й кругової поруки чиновників та керівників усіх рівнів і галузей.
РІО Бердичів

 

 

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua