Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2012-03-16 16:56 | Миргород
Народилась у Миргороді

Місто - це перш за все його люди. Які вони, - привітні, щирі, добрі, співчутливі, дотепні, розумні, чи, навпаки, - така думка складається і про все місто. Як часто можна почути про наш Миргород: "Яке у вас гарне місто, які гарні люди!". Хтось живе у Миргороді від самого народження і до смерті, а хтось, підрісши і отримавши початкову освіту, залишає його назавжди. Але всі ці люди для нас - миргородці, адже "проросли" вони на нашій землі.

Такою миргородчанкою була Ніна Луківна Калениченко - відомий український літературознавець, доктор філологічних наук, протягом багатьох років самовідданий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка Академії наук УРСР.

Народилася Ніна Луківна у Миргороді 9 березня 1922 року у сім'ї відомого художника-реставратора, мистецтвознавця Луки Петровича Калениченка, який у ті роки працював викладачем та деякий час директором Миргородського керамічного технікуму. Отже, дитячі роки Ніни Калениченко пройшли у Миргороді, аж доки у 1929 році сім'я не переїхала до Києва, де Лука Петрович влаштувався науковим співробітником, а пізніше став заступником директора інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії Академії наук.

Ніна зростала у творчій, духовній атмосфері і пов'язала своє життя із вивченням творчості, але не художньої, а літературної. У 1948 році вона з відзнакою закінчила українське відділення філологічного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, потім - аспірантуру, і розпочала свій шлях науковця.

Із початку 1953 року і до кінця 1987 року вона пропрацювала в Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка Академії наук УРСР. У тому ж таки 1953 році з'явилися перші газетні та журнальні публікації Ніни Луківни з літературознавства.

Із самого початку наукової діяльності Ніну Калениченко цікавила література класичного періоду. Протягом 1950-х - 1980-х років вийшло кілька ґрунтовних монографій нашої землячки. Вони вирізнялися, по-перше, тим, що дослідження літературного процесу у цих монографіях охоплювало надзвичайно великий часовий проміжок, по-друге, фактично вперше в українському літературознавстві були порушені нові на той час теми психологізації, ліризації, сугестивної наснаженості літературних творів.

Крім монографій, Ніна Луківна Калениченко зробила вагомий внесок у створення такої солідної колективної праці, як 8-томна "Історія української літератури" ( 1968-1969), де була автором кількох розділів і статей. Вона також входила у авторські колективи ще багатьох серйозних видань із літературознавства.

Загалом науковий доробок Ніни Луківни Калениченко включає більше 100 статей у журналах і збірниках, численні монографії та розділи "Історій літератури…", які стали вагомим внеском в українську історико-літературну науку та не втратили своєї актуальності і сьогодні.

Поряд із Ніною Луківною з 1949 року працював її чоловік - Леонід Миколайович Коваленко (1922-1983) - відомий літературознавець, автор близько 300 наукових робіт. Леонід Миколайович був особистістю неординарною, із тонким почуттям гумору, людиною, позбавленою будь-яких рис пристосуванства, запопадливості. Його любили та поважали оточуючі. Одне з останніх видань, в упорядкуванні якого взяла участь Н.Л.Калениченко, стала книга про її чоловіка "Ми - люди майбутнього, ми - не минулі. Статті, рецензії, щоденники, спогади, поезії, листи". Книга вийшла у 2008 році. Того ж року, 1 квітня, перестало битися серце нашої відомої землячки.

Т.Т.Фесенко, старший науковий співробітник Миргородського краєзнавчого музею

За матеріалами myrgorod.pl.ua

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua