Навчальний візит українських міських голів до Швеції
Головна | Зробити стартовою |  Проект Інституту трансформації суспільства   
   
Сьогодні Сб, 3 грудня, 
Карта порталу
Реклама
RSS-експорт
Украинские города в Интернете
Ukrainian cities in Internet
Головне
Адміністративно-  
    територіальний устрій України
Законодавство України
Книги та статті
Газета „Місто і люди”
Ділова інформація
Довідкова інформація
Фотогалерея міст
Архів новин
Форум
Розсилка новин
Всеукраїнська рада
міських голів
Міста-партнери проекту
МОДЕЛЬ  
адміністративно-
територіальної
реформи
в Україні
Муніципальне
консультативне бюро
Партнерство міст
Міжнародний досвід
місцевого самоврядування
Австрія
Швейцарiя
Фінлядія
Норвегія
Швеція
Франція
Нідерланди
Польща
Словаччина
Проекти ІТС
Центри НАТО в регіонах
України
Розвиток міст шляхом євроін-
теграції: досвід країн
Вишеградської групи для
України
Європейська перспектива
українських міст у контексті
польського досвіду (на
прикладі міста Феодосія)
Партнерство малих міст
України та малих міст країн
Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого
самоврядування – для
українських міст
Вивчення шведського досвіду
місцевого самоврядування
Налагодження співпраці між
діловими колами українських
та польських міст
Веб-проекти ІТС
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналі-
тичний сервіс столиці
України
Міські оголошення
Робота і навчання в Україні
Форум
Вибори в Україні:
народ має знати правду
Інтернет-конференції
Новости Украины и мира на mobus.com
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
 
Про проект Учасники проекту "Українські міста в Інтернеті" Як долучитися до проекту?

Алушта Вінниця Ковель Новоград-Волинський Севастополь
Алчевськ Вознесенськ Коростень Первомайськ
(Управління освіти)
Сєвєродонецьк
Бахмач Волочиськ Куп'янськ Пирятин Скадовськ
Бердичів Гадяч Коростишiв Прилуки Сміла
Біла Церква Городня Миколаїв Прилуцький район Фастів
Бориспіль Житомир Миргород Ромни Хмільник
Бровари Золотоноша Нетішин Сарни Черкаси
Васильків Калуш Ніжин Свалява Чернігів
Вишгород Київ Нікополь Світловодськ Южноукраїнськ

2006-06-19 | Нікополь

Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування та можливості його використання в Україні
Навчальний візит українських міських голів до Швеції

Інститут трансформації суспільства (ІТС) у травні 2006 року розпочав реалізацію українсько-шведського проекту „Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування та можливості його використання в Україні”. Учасниками проекту з української сторони є міські голови 8 великих, середніх та малих міст України. Партнером ІТС є Шведський Інститут (Стокгольм), який координує свою діяльність з Міністерством закордонних справ Швеції. Проект здійснюється під патронатом Посольства Швеції та особисто пана Йона-Крістера Оландера, Посла Швеції в Україні.

У рамках проекту 12–16 червня 2006 року відбувся навчальний візит мерів українських міст до Швеції. До складу делегації ввійшли Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, керівник проекту (Київ), Антоніна Матвійчук, виконавчий директор ІТС, та вісім міських голів України:
Тетяна Савченко, Гадяцький міський голова (Полтавська область)
Сергій Кошарук, Ковельський міський голова (Волинська область)
Іван Огрохін, Конотопський міський голова (Сумська область)
Володимир Чайка, Миколаївський міський голова (Миколаївська область)
Олександр Паутов, Миргородський міський голова (Полтавська область)
Сергій Старун, Нікопольський міський голова (Дніпропетровська область)
Олена Сафонцева, Новгород-Сіверський міський голова (Чернігівська область)
Володимир Тимофієв, Фастівський міський голова (Київська область)

Метою візиту було ознайомлення зі шведською практикою муніципального управління та вивчення можливостей його впровадження в Україні. Візиту українська та шведська сторони надавали особливо важливого значення, оскільки в Україні на часі проведення адміністративно-територіальної реформи, основними дійовими особами якої мусять стати українські міські голови, що мають володіти знаннями про європейський досвід здійснення місцевого самоврядування.

Програма навчального візиту була складена Шведським Інститутом за рекомендаціями Інституту трансформації суспільства. Вона виявилася високопрофесійною і насиченою, що дало змогу українським учасникам проекту досконало вивчити теоретичні та практичні основи системи управління у Швеції.

Огляд візиту

1. Зустрічі та дискусії в Асоціації місцевих та регіональних влад (The Swedish Association of Local Authorities and Regions). Керівники Асоціації розповіли про основні засади та особливості місцевого самоуправління у Швеції, пояснили завдання та функції Асоціації.


Українська делегація в Асоціації місцевих та регіональних влад Швеції

Система шведського місцевого самоуправління. У період з 1930-го до 2005 р. у Швеції відбулося кілька адміністративно-територіальних реформ, у ході яких була впроваджена дворівнева система самоврядування. Така управлінська ланка, як райони, відсутня. До 30-х років упродовж п’яти століть Швеція була поділена на 2 тис. комун. Сьогодні країна складається з 290 комун, що входять до 20 областей. Комуни та області функціонують на засадах самоуправління. У шведській моделі самоврядування відсутній поділ на міста обласного чи районного підпорядкування. Поняття „місто” чи „село” не існує, а відтак і немає поділу на міські та сільські комуни, вони всі рівні, самоврядні. Кількість жителів не має значення при формуванні комуни. Рішення про об’єднання або відокремлення комун приймається на місцевих референдумах. Сьогодні у Швеції чисельність найменшої комуни – 2 тис. людей, але в середньому – 16 тис. Керівні органи – муніципальні та обласні ради, що обираються на пропорційній основі за відкритими партійній ними списками шляхом прямого тайного голосування один раз на чотири роки. Прохідний бар’єр у місцеві органи влади для політичних партій становить 2% (у парламент – 4%). У 127 комунах правлять соціал-демократичні партії або ліві коаліції, у решті – буржуазні (консервативні) або альянси перших і других. Голову місцевої ради обирають із тієї політичної партії, що набрала найбільшу кількість голосів на виборах.

Відповідальність муніципалітетів: освіта (до 9–10 класу), допомога громадянам похилого віку, безробітним, інвалідам, охорона навколишнього середовища, комунальне господарство. До бізнес-функції муніципалітетів належить надання в оренду земельних ділянок під інвестиційні проекти (наприклад спорудження підприємств), комунального житла тощо. Муніципалітет самостійно або за участю декількох комун може брати участь у бізнес-проектах, наприклад, виділяючи кошти з бюджету під будівництво аеропорту. Для виконання рішень муніципалітетів укладаються договори з відповідними установами та підприємствами (наприклад, які здійснюватимуть транспортне обслуговування населення, вивозитимуть сміття тощо), які можуть бути комунальними, кооперативними, приватними. Вони підбираються за принципами ціни та якості. Головна відповідальність областей: охорона здоров’я і транспорт.
Бюджет у комуні приймається на один рік, але існують та довгострокові плани – на три роки. 85% населення сплачує тільки муніципальні податки, і лише 15% – ті, що мають доходи понад 35 тис. крон (приблизно 5 тис. євро) на місяць, здійснюють додаткові відрахування в обласний бюджет. Найбільшим доходом держави є податок на додану вартість, який стягується за диференційованим принципом: 12% – на продукти харчування, 6% – на транспорт, 20–25% – на решту товарів. Середня заробітна плата у Швеції становить $2,5 тис., мінімальна пенсія – $800. Профспілки та працедавці домовляються про мінімальний рівень заробітної плати в країні. На 2006 рік ця сума становить $1,5 тис. Такого поняття, як прожитковий мінімум не існує.

Хоч загальні умови та принципи управління приймаються на центральному рівні, комуни мають право їх корегувати. Йдеться, наприклад, про встановлення ставки податків за користування водою, електроенергією, теплом, вивіз сміття тощо.

Асоціація місцевих та регіональних влад. Членство в Асоціації є добровільним. Членами Асоціації є всі комуни та області Швеції. Вони сплачують членські внески, розмір яких формується з розрахунку 25 крон на одного жителя. Функції Асоціації практичні та політичні. До практичних функцій належать: відстоювання інтересів комун, убезпечення їх від втручання держави; організація системи обміну досвідом між комунами (проведення зустрічей, семінарів); експертне консультування заради прийняття правильного рішення з того чи іншого питання на рівні муніципалітетів; узагальнення та поширення кращого досвіду муніципального управління (видання книг, бюлетенів, надання інформації, активна Інтернет-політика); співробітництво з університетами, науковими інститутами; скликання форумів, конгресів. В Асоціації працює 430 людей, які згруповані у п’ять відділів (розвитку суспільства, юридичний, економічний, охорони здоров’я, зайнятості та ринку праці). Правління Асоціації засідає кілька разів на рік, а комісії – щомісяця. Основні принципи діяльності Асоціації: робота на загальний результат, безконфліктність, стабільність, компроміс, взаємна відповідальність. Асоціація виступає як працедавець. Політичною функцією Асоціації місцевих та регіональних влад є її участь у переговорах з профспілками щодо встановлення мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат по безробіттю тощо.

2. Зустріч із головою муніципальної ради (бургомістром) Стокгольма паном Баррі Андерссоном (Barry Andersson) у Стокгольмській ратуші. Участь у засіданні сесії муніципальної (міської) ради.


Під час зустрічі з головою муніципальної ради Стокгольму п. Андерсоном

Під час зустрічі пан Андерссон розповів, що Стокгольмська комуна є найбільшою у Швеції. Вона налічує 1,8 млн. жителів і складається власне із Стокгольмського муніципалітету (760 тис. мешканців) та ще 23 прилеглих до міста муніципалітетів. Ні Уряд, ні Риксдаг (парламент) країни не мають права втручатися у діяльність комун, які наділені повною муніципальною самостійністю. Бюджет міста становить 32,8 млрд. крон (близько 4 млрд. євро). Муніципалітет встановлює податки і розподіляє їх; 1% міських доходів – це дотації з боку держави. Стокгольм поділений на 18 районів, які мають різні соціально-економічні проблеми, а відтак отримують різні кошти з муніципального бюджету. Вони витрачаються на освіту (34%), соціальну підтримку людей похилого віку (29%), безробітних (7%), осіб із фізичними вадами (10%), утримання адміністрації (4%). На рівні районів уповноважені (депутати) не обираються, а делегуються з міської ради (13 осіб). Аби уникнути конфліктів, політична структура групи уповноважених у районах цілковито відповідає політичній пропорції, яка притаманна муніципальній раді. Наразі вона складається із 101 депутата, які належать до 5 політичних партій. Голова міста вибирається не його жителями, а членами ради.

3. Відвідання Шведського Енергетичного Агентства (The Swedish Energy Agency), де відбулося ознайомлення із системою виробництва та постачання енергоресурсів на центральному та муніципальному рівнях.

Шведське Енергетичне Агентство – це державна установа, яка покликана вирішувати питання щодо виробництва та використання енергії. Його головні завдання – сприяти розробці безпечних, ефективних на екологічно чистих методів вироблення та використання енергії, виявленню мережевих монополій, забезпеченню оптимальних тарифів задля ефективної діяльності енергокомпаній, запобігання утворенню монопольних прибутків, недопущення необґрунтованих цін на енергію, наглядати за недавно впровадженим вільним ринком електрики. Від 80-х років відбувається перехід енергосистеми Швеції з нафти та газу на біопаливо, вихідним матеріалом для якого є біомаса і торф. Передбачається, що за 20 років використання біопалива забезпечить третину всієї енергії, яка споживатиметься у Швеції. Сьогодні понад 100 комун використовують котельні, що використовують біоенергетику (деревинне паливо, відходи аграрного походження, траву, солому, органічне сміття та ін.).

4. Візит до комуни Ескільстуна (Eskilstuna): зустрічі з головою муніципальної ради паном Джонні Лундгреном (Jonny Lundgren), представниками органів місцевого самоврядування; відвідання Eskilstuna Energi – установи, що опікується питаннями енергопостачання/енергозбереження території, та підприємства з утилізації сміття.


Під час зустрічі з головою муніципальної ради Ескільстуни п. Лунгреном

Комуна Ескільстуна налічує понад 96 тис. мешканців. Раніше тут була промислова зона, а нині розвиваються нові технології – наукоємні виробництва, комп’ютери, логістика. Місцевий бюджет становить 3,5 млрд. крон. На 60% він витрачається на сферу освіти, а також на утримання людей похилого віку, культуру, дозвілля, навколишнє середовище. Рівень безробіття сягає 8%.

Усі підприємства, що відповідають за підтримання навколишнього середовища в місті та прилеглих околицях (водопостачання, каналізація, електрика, утилізація сміття), на 100% належать комуні, тобто є комунальними. Eskilstuna Energi управляє цими компаніями та контролює їх діяльність. Починаючи з 1980 року, поступово відбувається перехід від використання нафти та газу до біоенергії (відходи від лісозаготівельної галузі). Усі будинки в місті обладнані лічильниками на газ, воду, тепло, електрику.

5. Візит до комуни Сала (Sala): зустрічі з головою муніципальної ради паном Бо Ерікссоном (Bo Eriksson), головою правління муніципалітету пані Каролою Гуннарссон (Carola Gunnarsson), керівником комунальних підприємств; відвідання енергетичної компанії, підприємства з сортування та переробки сміття, срібної шахти.


У муніципальній раді комуни Сала. Зліва - голова ради п. Ерікссон

Комуна Сала складається з міста Сала та трьох сільських комун. Її загальна чисельність – 24 тис. мешканців, площа 1 173 кв. км. Комуна має вигідне розташування (120 км від Стокгольма), відзначається гарним комунальним та комерційним обслуговуванням, низьким рівнем безробіття (2%). Багато столичних жителів наразі переїжджають жити до Сали, бо окремий будинок тут коштує так само, як однокімнтка квартира у Стокгольмі, а паркінг машин безкоштовний. Бюджет становить 1,054 млрд. крон (майже $150 млн.), з яких 51 млн. крон (понад $7 млн.) складають інвестиції, які вкладаються у будівництво та ремонт шкіл, житло для людей похилого віку, облаштування вулиць, будівництво доріг. Із кожних 100 крон жителі платять 32,47 крон податків, з яких 22,19 залишаються в комуні, а 10,28 йдуть в обласний бюджет.

У муніципальній раді 49 депутатів (уповноважених), які представляють 7 політичних партій. Найбільша кількість депутатів від Соціал-демократичної партії – 21, але вони не входять до більшості, яку склала коаліція з п’яти партій – Центральної, Помірної, Християнсько-демократичної, Ліберальної та місцевої партії Сала. Загалом вони мають 25 мандатів.

Завдання комуни чітко визначені. Вона відповідає за шкільну освіту, дошкільне виховання, догляд за людьми похилого віку та інвалідами, вивіз і переробку сміття, роботу каналізації, санепідемічної та пожарної служб, структур водопостачання та опалення, подолання антисоціальних явищ (наркоманія, алкоголізм, ущемлення прав споживачів) і надзвичайних ситуацій, планування розвитку комуни з урахування місцевих інтересів та державних правил.

Муніципальної поліції в комунах немає, оскільки вона підпорядковується державі. Кількість поліцейських у всій комуні становить 20 осіб. Розвитком системи охорони здоров’я (лікарні, поліклініки, центри сімейної медицини) та транспорту цілковито опікується обласна рада.

6. Візит до міста Упссала (Upssala): відвідання університету та кафедрального собору.

Підсумки

Українські міські голови відзначають високий рівень організації навчального візиту до Швеції, у ході якого вдалося ґрунтовно ознайомитися з досвідом місцевого самоврядування на рівні комун – основної адміністративно-територіальною одиниці у Швеції. Система місцевого управління, яка склалася у цій країні, є досить раціональною та ефективною і придатна для впровадження в Україні. Шведська дворівнева модель місцевого самоврядування відповідає основним положенням концепції адміністративно-територіального устрою України, розробленої Інститутом трансформації суспільства. Під час візиту були обговорені питання подальшої українсько-шведської співпраці на рівні міст, обміну досвідом, участі у спільних проектах. Зокрема передбачається створення партнерств між українськими та шведськими містами із дорученням міст із країн Балтії.
[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Загрузка...
 
Новини міст України
Шляхи впровадження інноваційно-інвестиційної моделі розвитку в українських містах Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель ЄС і місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива
НОВИНИ МІСТ-УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ
Муніципальне життя
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Економіка
2011-11-11 | Хмільник
2011-11-28 | Нікополь
2011-11-25 | Коростень
2011-11-25 | Прилуки
Всі новини розділу   
Гуманітарна сфера
2011-12-01 | Ромни
2011-12-02 | Прилуцький район
2011-12-01 | Ромни
2011-11-29 | Хмільник
Всі новини розділу   
Спорт
2011-12-02 | Ромни
2011-12-02 | Ромни
2011-12-01 | Ромни
2011-11-24 | Ромни
Всі новини розділу   
Новини України
2011-12-02 20:22
Інтелігенція: між місією і приниженням

В статті, на основі аналізу характерних рис феномену інтелігенції, розкривається алгоритм класичної моделі інтелігентності. Порівнюється метаісторична роль і значення інтелігенції із реальним станом її приниження в сучасній ситуації. З’ясовується рівень потенціалу нинішньої інтелігенції в справі гармонізації нашого розхитаного суспільства і суперечливого світу [П.Ю. Саух, доктор філософських наук, Ю.П. Саух, кандидат філософських наук].

2011-12-02 15:10
Яценюк заявив, що зібрав мільйон підписів за відставку Президента

Яценюк заявив, що зібрав мільйон підписів за відставку ПрезидентПартія "Фронт Змін" завершила всеукраїнську акцію "Україна проти Януковича", під час якої зібрано понад 1 млн листівок з підписами громадян за відставку чинного Президента. Про це на прес-конференції повідомив лідер цієї політсили Арсеній Яценюк."

2011-12-02 15:08
Резолюцію Європарламенту щодо України можна розцінювати як певну перемогу української дипломатії - політолог

Резолюцію Європейського парламенту щодо укладання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною можна розцінювати як певну перемогу української дипломатії. Про це у коментарі  сказав директор Центру досліджень проблем гормадянського суспільства Віталій Кулик.

2011-12-02 15:05
Донецький адвокат домагається позбавлення звань Героя України Стуса та Івасюка

У Вищому адміністративному суді України перебуває низка справ про позбавлення звань Героя України поета Василя Стуса, пісняра Володимира Івасюка та диригента і керівника Української капели бандуристів ім. Шевченка у США Григорія Китастого.Відповідні позови подав мешканець Донецька Володимир Оленцевич, який раніше судився за дегероїзацію Степана Бандери та Романа Шухевича, пише газета Україна молода.На думку Оленцевича, всі нагороджені Герої України не можуть називатися такими, оскільки не були громадянами України.

2011-12-02 14:55
Стан здоров‘я Тимошенко не поліпшився, вона не зможе бути у суді 13 грудня - соратники

Керівник групи захисту екс-прем'єра України, лідера партії Батьківщина Юлії Тимошенко Сергій Власенко спростовує інформацію Державної пенітенціарної служби про те, що стан здоров'я Тимошенко поліпшується."Стан здоров'я Тимошенко не поліпшується. Ця інформація не відповідає дійсності", - сказав Власенко на прес-конференції в п'ятницю у КиєвіЗа його словами, у четвер, тоді як надавали допомогу судді-доповідачу з попереднього розгляду апеляції на вирок з газової справи, він був у камері Тимошенко. При цьому Власенко побачив, що екс-прем'єр досі почувається зле.

2011-12-02 14:52
Апеляція Тимошенко без Тимошенко - Gazeta Wyborcza

«Gazeta Wyborcza» пише про «апеляцію Тимошенко без Тимошенко». У Києві почався апеляційний процес Юлії Тимошенко, але колишньої прем’єрки – через поганий стан здоров’я – на ньому немає. Журналісти польської газети розмовляли з персоналом лікарні, в якій минулого тижня обстежували Юлію Тимошенко.

2011-12-02 11:11
Азаров та Андрєєв – онуки Гебельса

Координатор акцій протестів по Києву та Київської області Володимир Тимофіїв дав коментар OSP-UA.INFO про сьогоднішні події біля Кабінету Міністрів України.На сьогоднішній день жодна чорнобильська організація не заявляла про акції протесту. Можливо сьогодні буде заклик до голодування більшої кількості людей.

2011-12-01 22:15
Національний портрет на тлі державотворчого досвіду

Інтеграція вітчизняного історичного досвіду в єдину систему державотворчих цінностей в Україні відбувається надто суперечливо. Бо доводиться долати цілий ряд об’єктивних і суб’єктивних труднощів все ще існуючого соціального опору певної частини населення, несприйняття або нерозуміння нею суті реформ, що відбуваються в умовах нового історичного повороту [П.Ю. Саух, доктор філософських наук, професор, Житомирський державний університет імені Івана Франка].

2011-12-01 17:39
Держобвинувачення не бачить підстав для звільнення Тимошенко з-під варти

Державне обвинувачення не бачить підстав для зміни екс-прем'єру Юлії Тимошенко запобіжного заходу з утримання під вартою на підписку про невиїзд.Про це у четвер під час свого виступу в Апеляційному суді Києва, де триває попередній розгляд апеляції на вирок Тимошенко, заявив держобвинувач Олександр Микитенко.

2011-12-01 17:34
Європарламент рекомендує парафувати Угоду про асоціацію до кінця року - резолюція

Європейський парламент рекомендує керівним інституціям Євросоюзу парафувати Угоду про асоціацію Україна-ЄС до кінця 2011 року. На цьому наголошується в резолюції Європейського парламенту, яка була ухвалена у четвер на пленарному засіданні в Брюсселі. Документ містить рекомендації Раді ЄС, Єврокомісії та Європейській службі зовнішньої діяльності щодо переговорів відносно укладання Угоди про асоціацію з Україною.

Всі новини   
 
Новини міст України
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Новоград-Волинський
2011-12-02 | Хмільник
2011-12-02 | Хмільник
2011-12-02 | Прилуцький район
2011-12-02 | Прилуцький район
2011-12-02 | Прилуцький район
2011-12-02 | Прилуцький район
2011-12-02 | Хмільник
2011-12-02 | Хмільник
2011-12-02 | Хмільник
2011-12-02 | Новоград-Волинський
Всі новини   
Пошук роботи
Загрузка...
Загрузка...
Оголошення
2011-12-02 | Новоград-Волинський
Новоград-Волинська міська рада пропонує з 01.01.12 в оренду нежитлові приміщення
2011-12-02 | Хмільник
Хмільник: До уваги платників податків міста
2011-12-02 | Хмільник
Хмільник: семінар для платників податків
Всі оголошення   
Опитування на порталі
Що Ви будете робити, якщо ціни на газ та інші житлово-комунальні послуги підвищаться на 50%?
буду платити за новими тарифами
буду платити за старими тарифами
не буду платити
буду брати участь у будь-яких акціях протесту
не визначився
 
Архів опитувань
 
Новини Києва
2011-12-02 17:48
Киевляне снабжают голодающих чернобыльцев одеялами и лекарствами
2011-12-02 17:47
9 грудня у Києві поговорять про ефективну реалізацію проектів у сфері альтернативної енергетики
2011-12-02 17:46
В ресторанах Киева уровень загрязнения воздуха превышает норму в 12 раз
2011-12-02 17:44
Засудили столичного чиновника, що «заправлявся» хабарами на АЗС
2011-12-02 17:43
Украинские телеканалы поделили трансляции матчей Евро-2012
2011-12-02 17:42
Прокурори погуляли у дорогому столичному клубі
Всі новини