Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2014-05-07 19:26 | Житомир
Житомир військовий: як виглядало місто у роки війни

Завтра, 8 травня, увесь світ згадає про загиблих у роки Другої світової війни.

Про те, яким був Житомир у воєнні роки згадує в’язень Майданеку Франц Бржезіцький у одному із випусків газети «Відродження Житомира».

«Перший тиждень наче й не було війни, у місті було спокійно, а про війну нагадували лише літаки з хрестами на крилах, які летіли на схід.

Добре пам’ятаю останні дні перед приходом німців, коли люди кинулися до магазинів, які опинилися без нагляду та охорони. Брали продукти, горілку. Німці, які вступили до Житомира, побачивши, як у житомирських хлопчаків після «походів» по крамницях з кишень стирчать пляшки, намагалися пояснити, що горілка для дітей – це неприпустимо. Поступово люди звикали і до нової, тобто окупаційної влади. Щоправда, до німців пішли працювати чи служити чимало житомирян, а мене особисто вразило, що на службу до нової влади поспішили чимало комсомольців довоєнної пори.

Все було буденно, прозаїчно і якось навіть не по--воєнному тихо і трагічно. Адже під час війни нібито звичне, побутове життя продовжувалося, діти ходили до школи, хлопці залицялися до дівчат. У Житомирі й при німцях, як до війни, дуже популярним був футбол. Проводилася першість міста, а іноді житомиряни грали з німецькими командами з військових частин, які дислокувалися у місті. Мій товариш, Йосип Талько, знаний у Житомирі футболіст, був основним гравцем нашої команди, яка здебільшого перемагала німців.

Восени 42-го року мене заарештували за участь у підпіллі та від-правили до концтабору. Про перебування у Майданеку не хочеться розповідати навіть зараз. Травень 45-го року я зустрів на волі, якраз після виходу з цього табору. Потім була служба в лавах радянської армії, але до нас – в’язнів концтабору – ставилися з особливою підозрою. Оскільки я у таборі був членом підпільної Армії Крайової, вже в 46-му році мене, радянського солдата, звинуватили у шпигунстві на користь Англії. Тож довелося «скуштувати» ще однієї табірної неволі у Сибіру».


Перший Житомирський

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua