Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2014-01-09 17:05 | Світловодськ
Світловодськ: Про медичну реформу – від мера


Реформа охорони здоров'я триває в Україні вже третій рік. Але часто реформи в нас відбуваються за принципом: хотіли, як краще, а вийшло, як завжди. Не хотілось би, щоб цього разу знову так сталося.

 

Поспілкуватися з міським головою Юрієм Котенком на предмет проведення медичної реформи було вирішено з двох причин. По-перше, мер має медичну освіту і до того, як стати міським головою, успішно працював головним лікарем. Йому відомі проблеми медичної галузі не з чуток. По-друге, зараз він – найвища посадова особа міста. А реформа медицини зачіпає одну з важливих сфер життєдіяльності цього міста. Отже, він зможе оцінити реформу і як фахівець, і як управлінець.

 

Юрій Котенко однозначно вважає, що реформа необхідна. До цього часу в державі діє медична система, яка була створена ще за радянських часів минулого століття. Звичайно, в сучасних умовах вона не може ефективно працювати.

 

До реформи медичної галузі, яка зараз відбувається, Юрій Котенко ставиться стримано. За його словами, складається враження, що відсутня модель системи охорони здоров’я, яку хоче отримати Україна. Цей факт викликає занепокоєння не тільки у мера, а й великої кількості науковців та видатних вітчизняних лікарів. Крім того, за словами мера, на державному рівні не узагальнений досвід роботи областей, де втілюється пілотний проект реформи.

 

Протягом 2013 року депутати Світловодської міської ради ухвалили низку рішень по медичній реформі. Зокрема, в місті ліквідована станція швидкої допомоги. Її матеріальні ресурси та персонал переведені у підпорядкування області. Тепер виклики швидкої поділені на дві категорії – екстрені, на які швидка має приїхати якомога скоріше, та невідкладні, де не ставиться таких вимог. На екстрені виклики лікарі повинні прибути максимум за десять хвилин. Для нашого міста, з нашими дорогами, виконати це досить складно, а для району – взагалі неможливо. Цей факт непокоїть мера. Саме тому ремонт доріг Котенко хоче зробити пріоритетним у своїй діяльності.

 

Великою проблемою залишається для швидкої стан спеціального транспорту. Він не оновлюється вже багато років. Машини постійно в стані ремонту. На жаль, спеціальні автомобілі, про закупівлю яких сповістило Міністерство охорони здоров’я, до нашого міста не дійшли. Села Світловодського району виручають автомобілі, що були придбані минулим урядом і знаходяться зараз у кращому стані, ніж міські. Погані дороги та зношена техніки негативно позначаються на психологічному стані медичного персоналу швидкої. Невчасне надання екстреної допомоги може призвести до судового позову, чи, що набагато гірше, до незворотних проблем для хворого.

 

В місті створений новий медичний заклад з немилозвучною назвою ЦПМСД – Центр первинної медико-санітарної допомоги. Тут працюватимуть сімейні лікарі. За планом чиновників, вони мають лікувати не лише гіпертонію чи ГРВІ, а й самостійно впоратися з запаленням вуха, виразкою шлунка чи, наприклад, легкою формою бронхіальної астми. Так має бути. Але на сьогодні в місті є аж… один(!) фаховий сімейний лікар.

 

Питання підготовки кадрів для медицини, на думку Юрія Котенка, має стати пріоритетним зараз. Тільки висококваліфіковані кадри зможуть забезпечити успіх реформи. На жаль, у системі підготовки кадрів є проблеми. Часто до медичних закладів приходять молоді люди, щоб стати не лікарем, а головним лікарем у приватному родинному медичному закладі.

 

Медична реформа не відбудеться без необхідного забезпечення галузі сучасною діагностичною апаратурою. В останні роки в лікарні області і міста надійшло багато спеціалізованої медичної апаратури, яка дозволяє здійснювати лікування пацієнтів на сучасному рівні. Позитивно ставиться мер і до створення в місті приватних медичних центрів.

 

Медицина потребує грошового забезпечення. В цьому Котенко вбачає чи не найбільшу проблему. В пресі багато говорять про страхову медицину. На думку мера, це може бути одним із джерел наповнення бюджету медичних закладів. Але є ряд проблем. Відрахування на медичне страхування може призвести до додаткового навантаження на бюджет підприємств і «конвертизації» зарплат працівників. Українці, з їхніми невеликими зарплатами, навряд чи готові до сплати медичних страховок. До того ж, не всі надто довіряють приватним страховим компаніям.

 

Розмова з мером про медичну реформу виявилась цікавою. Звичайно, за одну зустріч неможливо з’ясувати усі проблеми медичної реформи, тому читачам пропоную трохи почекати на продовження.

ПРАВДОРУБ


 

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua