Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2012-11-01 17:42 | Хмільник
Хмільник: «Як безкоштовно отримати земельну ділянку, або про те, що мало кому відоме, хоча дехто здогадується...»

 

Народна мудрість каже: не все так робиться, як у параграфі записано.

Між тим у параграфі тобто у статтях 116, 121 Земельного кодексу України записано, що кожен громадянин України має право на безоплатну передачу йому земельних ділянок певного розміру, залежно від мети використання, із земель державної або комунальної власності. Нас цікавить питання про отримання тих ділянок, якими громадянин до моменту отримання не користувався. Наприклад, житель великого міста, який має приватизовану квартиру, хоче безкоштовно отримати ще й ділянку для зведення у цьому ж місті приватного житлового будинку.

Чи реально зараз скористатись своїм правом?

Більш детально це прописано у ст. 121 ЗКУ.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
 
         б) для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
         в) для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
         г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
         ґ) для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
         д) для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.
         Важливими є положення ч.3 ст. 116 ЗКУ — передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених ЗКУ, провадиться один раз по кожному виду використання.

         Що це означає у спрощеному, зрозумілому усім вигляді?

         Означає це те, що кожен громадянин України має право абсолютно безкоштовно отримати у свою приватну власність (приватизувати) шість (!) земельних ділянок різного цільового призначення, тобто за переліком ст. 121 ЗКУ.  Для цього досить звернутися з відповідною заявою до тих органів місцевої влади, яким підпорядковані ці землі. Це можуть бути землі як у містах, селищах, інших населених пунктах, так і за їх межами (залежно від цільового призначення.

До кого саме звертатись і за якою процедурою, розписано у п.6 — 11 ст. 118 ЗКУ.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність ділянки із земель державної або комунальної власності, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). .

Норми ЗКУ передбачають одноразову приватизацію за кожною з шести передбачених для цього категорій землі. На практиці виникає питання: що робити, коли громадянин вже приватизував землю, наприклад, для садівництва, але менше, ніж передбачені ЗКУ 0,12 га, тобто одержав лише свої законні шість соток? Чи можна доприватизувати решту, тобто ще шість соток, за умови, що така вільна ділянка є у землях запасу? На жаль, правило про передача ділянок безоплатно лише один раз по кожному виду використання тлумачиться так, що звертатись вдруге не можна.

У ЗКУ йдеться про приватизацію землі кожним окремим громадянином України. Таким чином, наявність уже приватизованої землі, наприклад, у одного з подружжя, аж ніяк не впливає на право іншого з подружжя також здійснити приватизацію.

І останнє питання. Як захистити своє право на приватизацію землі? Відповідно до ч.11 ст. 118 ЗКУ у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
 
     Віктор Штефанюк ,начальник відділу Держкомзему в місті Хмільнику Вінницької області                                                          
 

 

 

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua