Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2012-08-20 16:32 | Новоград-Волинський
Дитяча бездоглядність в Україні

Бездоглядність дітей є однією з найпоширеніших проблем сьогодення, яка стосується не тільки соціально незахищених верств населення та неблагополучних сімей, але й зразкових на перший погляд родин. В таких родинах знайдеться кілька негативних моментів, що здатні зруйнувати стосунки подружжя чи батьків і дітей, завдати одному з них певну психологічну травму. Сім’я, яка не може дати дитині батьківської любові, опіки, щирого контакту, відчуття захищеності, стійкості та гармонійності відносин, створює передумови того, що дитина тікає з дому, перетворюється на бездоглядну, безпритульну дитину вулиці.
 
Статистика свідчить, що останніми роками на вулицю все частіше потрапляють діти із заможних, як ми звикли вважати, благополучних родин. Діти тікають з дому добровільно. Чим так вабить їх вуличне середовище – невідомо. Одні кажуть, що йдуть з дому, щоб “подорослішати”, загартуватись, знайти роботу і не залежати від батьків. Інші не знаходять вдома тієї підтримки і розуміння, на які, з їхнього погляду, можна натрапити лише серед таких втікачів, як вони. А дехто скаржиться на суперечки з батьками, які постійно вчать, як жити.
 
Щодо термінології, законодавство досить обмежено трактує поняття “безпритульність (безпритульна дитина)”. “Безпритульні діти – діти, які були вимушені залишити або самі залишили сім’ю чи дитячі заклади, де вони виховувалися, і не мають певного місця проживання”. “Безпритульна” дитина може довгий час проживати як у соціально прийнятних умовах(на квартирі у друзів, знайомих, родичів тощо), так і в соціально неприйнятних умовах – різного роду “ничках”: підвалах, горищах, теплотрасах, комп’ютерних клубах тощо.
 
Якщо аналізувати дитячу бездоглядність, найперше потрібно закцентувати увагу на чинниках, які саме призводять до виникнення бездоглядності:
• негативний вплив сім’ї (руйнація традиційних моральних норм; алкоголізм, наркоманія та інші аморальні прояви життя; примусова праця, або брак належного трудового виховання; моральне, фізичне, психологічне та сексуальне насильство);
• конкуренція батьківського виховання і засобів масової інформації;
• правовий нігілізм, правова вседозволеність (широкий спектр знань дітей, про власні права, але в той же час низький рівень усвідомлення своїх обов’язків)
• недостатній рівень виховного процесу в школі (негативний мікроклімат у шкільному колективі, відчуженість учнів від навчального закладу);
• “пусте дозвілля” (незадовільний стан розвитку дитячих позашкільних закладів).
 
Явище дитячої бездоглядності є більш складним, важко досліджуваним, тому що своєчасно виявити причини бездоглядності практично неможливо. Виявляється воно лише в таких наслідках: збільшення кількості безпритульних дітей, поширення девіантної поведінки, вади фізичного та психічного розвитку. Виняткової уваги потребують питання дитячої злочинності, особливо її зростання, торгівлі неповнолітніми, втягнення дітей у кримінальний бізнес, у заняття жебрацтвом і проституцією.
 
Контингент “бездоглядних і безпритульних” нині поповнили діти українських сімей трудових мігрантів, діти батьків, які не мають певного місця проживання (бомжів, біженців), діти жінок, які займаються проституцією, тощо. 
 
Однак деякі підлітки змогли адаптуватись до умов бездоглядності і таким чином поповнити армію “професійних волоцюжок”, які подовгу або взагалі не вчились у школі, вживають алкогольні, токсичні, наркотичні речовини і за власним бажанням ніколи не погодяться на влаштування їх до державного або лікувального дитячого закладу.
 
Скільки ж повинна пережити дитина, щоб вибрати вулицю своєю домівкою! За завісою грубощів, невихованості, зухвальства у переважної більшості бездоглядних і безпритульних дітей сховані вразлива душа, що сподівається на диво, віру у справедливість, романтику пошуків щастя. Якщо ми хочемо їх зрозуміти й допомогти, то, принаймні, повинні повірити в це. Адже чужих дітей не буває.
 
Допоможіть дитині не опинитися на вулиці!!!
Звертайтеся за соціальними послугами до
Новоград-Волинського міського центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді,
за адресою м. Новоград-Волинський вул. Шевченка,31 тел. 2-07-12
 
Колесник Т.В
фахівець із соціальної
роботи МЦСССДМ
 

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua