Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2010-12-08 12:59 | Прилуки
Мери проти потепління, або Кого грітиме каналізація

Наприкінці жовтня представники 45 міст Європи, країн Кавказу та Центральної Азії зібралися в Тбілісі на Першу міжнародну конференцію з питань забезпечення енергетичної ефективності, що проходила в рамках Угоди мерів. Прилуки як місто-учасник Угоди на конференції представляв заступник міського голови Олександр СИВЕНКО.


– Угоду, або ж Конвенцію мерів започатковано Європейською комісією у 2008 році. Спершу її почали підписувати великі міста, згодом приєдналися й менші, – розповів нашому кореспонденту Олександр Іванович. – Першопрохідцем від України став Львів. На 1 листопада Угоду підтримали 27 українських міст, а всього в Європі та Азії – більше двох тисяч. У листопаді минулого року свій підпис під Конвенцією поставив міський голова Прилук Юрій Беркут, поки що єдиний із мерів Чернігівщини.

– Що являє собою сама Угода? Заради чого вона створена?
– Угода мерів має на меті об’єднати місцеві органи влади в добровільне утворення задля спільної боротьби з глобальним потеплінням. Її учасники беруть на себе зобов’язання до 2020 року зменшити викиди вуглекислого газу в атмосферу щонайменше на двадцять процентів. Для цього треба запроваджувати енергозберігаючі технології, використовувати відновлювальні джерела енергії. Варто зазначити, що за останні 10 років шкідливі викиди в Прилуках уже було зменшено на 34%, але це пов’язано насамперед зі спадом промисловості. Тому це швидше наш головний біль, а не показник, яким варто пишатися.

– Від укладених угод зазвичай чекають вигоди. Які переваги Прилукам надає Конвенція мерів?
– Підписавши Угоду, наше місто взяло на себе зобов’язання розробити програму енергоефективності й покращення екологічної ситуації та раз на два роки звітувати перед Європейською комісією про виконані заходи. Натомість ми отримуємо можливість брати участь у семінарах за кошти Євросоюзу, рекламувати досвід Прилук у Європі та, найголовніше, з’явився шанс залучати недержавні кошти в екологічні проекти. На конференції були присутні представники фінансових установ, які готові виділяти кошти під низькі відсотки, та організацій, що надають гранти на умовах співфінансування проектів місцевою владою. Зрозуміло, що більш вигідний другий варіант. Конкретну програму заходів ми будемо мати вже в близькому майбутньому, адже відповідних напрацювань вистачає.

– У яких галузях, на Вашу думку, місто може застосувати гранти?
– Найперше і найпростіше – це школи та інші освітні заклади, де можна і треба проводити заходи з екологічного виховання. Також хотілося б провести соціологічні дослідження, опитати населення міста, які проблеми воно вважає головними. Уже зараз збираємося залучити жителів міста до участі в фотоконкурсі "Збережи енергію! Зупини зміни клімату!", що фінансується посольством Великої Британії. Крім того, є ціла низка проблем, які потребують вирішення. Наприклад, будівництво об’їзної дороги, щоб багатотоннажний транспорт ішов поза межами міста. На заваді стоять не стільки брак коштів та підготовка проектно-кошторисної документації, скільки земельне питання. Будівництво йшло б на землях району, які мають різних власників. Що говорити, якщо на спорудження самоплинного каналізаційного колектора від очисних споруд до біоставків треба лише два з половиною кілометри так званих пайових земель, але процес їх виділення триває вже два роки, і кінця не видно.

Серед інших можливих проектів – впровадження енергозберігаючих технологій у комунальному секторі. Це утеплення житлового фонду міста, економія електроенергії в зовнішньому освітленні, енергозбереження у тепло-, водопостачанні та водовідведенні. Є поки що теоретична можливість підключити до систем опалення так звані теплові насосні пристрої, які отримували б тепло від каналізаційних стоків, що навіть за холодної погоди мають температуру до +180С. Такі "насоси" вже застосовують у деяких містах України. Ми могли б їх використати для опалення дошкільних навчальних закладів. Скажімо, по вулиці Низовій дитсадок розташований за якихось 150 метрів від каналізаційно-насосної станції. То чому б не спробувати, не зробити експериментальний, пілотний проект? Звичайно, зараз це лише слова, проте втілити їх дешевше й простіше, ніж те саме будівництво об’їзної дороги.

– Як скоро можна буде отримати кошти й перейти до здійснення задумів?
– У наступному році Єврокомісія планує в рамках Угоди профінансувати 30 проектів на загальну суму 9 мільйонів євро. Конкурс на 2,5 мільйона євро готує програма EuropeAid. Кошти підуть на підтримку дій громад, небайдужих до майбутнього. Сподіваємося, опинитися серед їх числа пощастить і Прилукам.


Спілкувався Олександр Бойко

За матеріалами газети "Град Прилуки" від 8.12.2010 року.

 

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua