Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2008-03-17 12:20 | Миргород
З історії вулиці Шевченка

Вулиця Шевченка входила до досить великого історичного району Миргорода – Мочара, який охоплював правобережні пониззя біля річки Хоролу. Вона офіційно одержала свою назву за перших десятиліть ХХ століття. Як відомо, 1845 року Тарас Шевченко зупинявся в Миргороді у хаті козака Короленка (згодом вона перейшла до Коробок) у садибі на сучасній вулиці Шевченка, де нині стоїть будинок № 6/2. Шевченко приїздив на Миргородщину щонайменше п’ять разів: навесні, влітку й восени 1845 й 1846 років як співробітник Київської археографічної комісії, а також 1859 року як приватна особа. У Миргороді й на Миргородщині під впливом місцевих історичних реалій Тарас Шевченко написав поему-містерію «Великий льох», поему «Єретик», вірші «Стоїть в селі Суботові», «Не женися на багатій», «Не завидуй багатому». У наших місцях Шевченком-художником було створено кілька портретів і малюнків. У ХІХ – на початку ХХ ст. у садибі Коробок був заїжджий двір, де зупинялися подорожні. Будівля, в якій жив у Миргороді Т. Шевченко, не збереглася. Це була велика глинобитна хата на дві світлиці, з хатиною, кухнею, сіньми. В одній із світлиць жив під час своїх приїздів до Миргорода Т. Шевченко. Одним боком вона виходила на Косий завулок (нині Кобзарський). Хата Коробок іще зберігалася до 1949 року, потім була знесена як стара й непридатна для використання. Ця садиба пам’ятна ще й таким фактом. У ній в 20-х рр. ХХ ст. жив Павло Іванович Коробка, миргородський бандурист, засновник Миргородської капели бандуристів, автор оригінальних творів, зокрема, „Миргородської польки”. Він виконував також твори на вірші Т.Шевченка, історичні пісні. Навчав гри миргородських бандуристів І.М.Скляра, І.І.Скляра, О.Пирога, Л.Удовиченка та інших. Загинув він трагічно, потрапивши під поїзд. Як бачимо, садиба має меморіальне значення. Тож задля збереження історичної пам’яті (хоча б у розрізі туристичних перспектив міста) годилося б подбати про створення меморіального музею Т. Шевченка і про встановлення на садибі меморіальної дошки. У березні 1971 року на розі вулиць Шевченка і Гоголя було відкрито пам’ятник Т.Шевченкові. Автори пам’ятника – скульптори М. Грицюк, Ю. Синькевич, А. Фуженко. У Миргороді роботи з відливання форми виконувала група студентів Миргородського керамічного технікуму під орудою викладача скульптора Л. Статкевича. На вулиці Шевченка перед садибою Коробок, на місці нинішнього будинку № 4 протягом деякого часу в другій половині ХІХ ст. розміщалося повітове скарбництво. У ньому в 1867 – 1871 роках служив помічником бухгалтера юний Панас Рудченко – майбутній письменник Панас Мирний, який жив майже поряд. Будинок скарбництва перебував у віданні повітового земства, там містилися різні установи, в тому числі освітянські. Зокрема, в другій половині ХХ ст. у ньому діяв дитсадок № 1. Далі, за садибою Коробок, десь перед сучасним будинком № 10, на розі, у ХІХ столітті стояла корчма. Разом із заїздом Коробок це був, так би мовити, «готельно-ресторанний комплекс» свого часу.

Будинок № 10 належав відомій у Миргороді родині Стельмахів. Близько 1908 року його придбав собі Василь Михайлович Стельмах (1870 – 1945), учитель із села Малих Сорочинців, син миргородського міщанина, купця 2-ї гільдії Михайла Панасовича Стельмаха. Дружиною Василя Михайловича була дворянка з Малих Сорочинців Наталя. Двох її братів було розстріляно чекістами 1918 року. Через це і В.М. Стельмах у 30-х роках потрапив до списку підозрілих осіб, укладеного органами НКВС. Син Василя Михайловича, Олександр Васильович Стельмах (1898 – 1968) – миргородський художник і самодіяльний артист. Він навчався в Миргородській художньо-промисловій школі, де згодом, у 20-х роках, викладав малювання і креслення. О.В. Стельмах – автор малярських робіт, у Миргородському краєзнавчому музеї зберігаються його картини «Перед грозою», «Місячна ніч», «Біля річки», «Дівчина на березі річки». Стельмах грав у виставах самодіяльного народного театру в Народному Домі. Дружиною його була Олександра Михайлівна Соколова, теж із артистичної родини, рідна сестра відомого миргородського співака Миколи Михайловича Соколова. Життя змусило маляра Стельмаха набути ще й іншого фаху – бухгалтера. Миргородці згадують Стельмахів як дрібних підприємців, які торгували крамом, варили мило, мали ятку на базарі. Наприкінці 20-х – на початку 30-х років, коли неп було згорнуто, а непманів стали утискувати, миргородська влада зліквідувала дрібну торгівлю Стельмахів. Реквізували й майно. Із їхнього будинку на вулиці Шевченка забрали меблі, червоні оксамитові гарнітури, цінні речі, залишивши тільки картини художника. У дворі Стельмахів нині живуть їхні нащадки. Щонайближчими сусідами Стельмахів були Панащатенки (будинок № 12). Степан Федотович Панащатенко у 1906 – 1914 роках служив старостою Миргородської міської управи, присяжним повіреним, головою сирітського суду, опікуном Миргородського парафіяльного училища. Сприяв дослідженню властивостей нововідкритої миргородської мінеральної води. Художник-аматор, він і за дружину собі обрав художницю, випускницю Гоголівської керамічної школи Анастасію Іванівну Тукало. Їхня донька Валентина Степанівна Панащатенко (1908 – 2002) успадкувала батьків і материн хист до малювання, у 1944 – 1971 роках викладала художні дисципліни в Миргородському керамічному технікумі. Міцний старовинний будинок Панащатенків із різьбленим рундуком, із гарним тінистим садком ніс у собі дух початку минулого століття. Валентина Степанівна зберегла старовинні меблі, порцеляну, картини матері – миргородські пейзажі «Стара оселя», «Коні на водопої», «Рибалки на Змійках», «Хата на березі Хоролу». Все описане вище пов’язане з людьми, які жили на правому боці вулиці Шевченка. Лівобічну територію вулиці на зорі ХХ століття започатковував цілий квартал будинків, які належали багатому єврею Міхелю (це місцина, де сьогодні стоїть пам’ятник Т. Шевченкові). Міський парк, який одним боком виходить на вулицю Шевченка, закладався в 30-х роках. У другій половині ХХ століття йому дано назву «Дружба».

Одразу за парком стоїть будинок, що за сучасною інвентаризацією має № 7, він уже помітно перебудований і добудований. Його споруджував у 20-х роках ХХ ст. відомий миргородський лікар Корнилій Іванович Горянов (1872 – 1958). Випускник медичного факультету Харківського університету, за фахом терапевт, із 1903 року він працював у Миргороді. К.Горянов – активний діяч громадського життя Миргорода, учасник художньої самодіяльності, співак (тенор). 1911 р. з його ініціативи в Миргороді організовано міський самодіяльний хор, який започаткував створення народних хорів на Миргородщині. Корнилій Іванович перебував у першому шлюбі з дворянкою Парасковією Дмитрівною Старицькою. Другою дружиною Горянова була Текля Вікентіївна, приватна викладачка музики. Помер Горянов у Києві. Єдина донька К.Горянова Марія була піаністкою. Замолоду, як розповідають миргородці, вона була надзвичайно красивою, навіть одержала відзнаку на конкурсі краси в Парижі.

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. вулиця Шевченка вважалася елітним районом міста, де жило чимало миргородської знаті й інтелігенції. Неподалік від Горянова жили також інші миргородські лікарі. На місці будинку, що нині має № 13, у 20-х роках ХХ ст. була велика садиба лікаря Сибірченка, що тяглася аж до парку, він мав два будинки. Сибірченко був нащадком знатного миргородського купецького роду Сибірцевих. У нинішньому будинку № 24, що стоїть у глибині двору, жив лікар Григорій Михайлович Кащенко. У 30-х – на початку 40-х років ХХ ст. він був головним лікарем миргородського курорту. Кащенко дружив із колегою, засновником курорту Іваном Андрійовичем Зубковським. Кащенко мав трагічну долю. Розумний, із щирою душею, гордий український патріот, Григорій Михайлович не любив чванливого компартійного керівництва й уникав зближення з ним. Під час німецької окупації він залишався головним лікарем курорту, допомагав дуже багатьом миргородцям, рятуючи їх від вивезення до Німеччини. Коли повернулася радянська влада, Кащенко не мав жодних ілюзій щодо того, яка доля його чекає. Коли його заарештували, він ужив ампулу ціанистого калію, заздалегідь приготовану ним для такої нагоди. Рід миргородців Колісників простежується в місті з ХVІІІ століття. Ще якийсь Онисько Колісник універсалом миргородського полковника Павла Апостола 1727 року був переданий у слуги миргородському сотникові Мусієві Зарудному, який мав двір у правобережній частині Миргорода. Нащадок роду – Микола Якович Колісник (Колесник), народження 1893 року, мав добру садибу в Миргороді по вулиці Шевченка, нині № 26. Безмежно відданий Україні, він служив у війську головного отамана УНР Симона Петлюри. У 20-х роках викладав майоліку в профшколі при Миргородському керамтехнікумі. 1928 року він зазнав репресій від більшовицької влади за свої національні переконання й військову службу, був засланий до Казахстану. З початком війни 1941 року М. Колісник повернувся до Миргорода, сподіваючись, що за нових умов українці зможуть розвивати свої національні пріоритети, культуру, духовність. Оселився в своїй хаті на вулиці Шевченка, працював завідувачем майстерні шевців. Разом із іншими миргородцями у квітні 1943 року Колісник став одним із ініціаторів створення в місті благодійного товариства «Братерство», яке взяло під свою опіку старих, самітних, немічних людей, дітей-сиріт. Восени 1943 року Колісник, остерігаючись репресій з боку радянської влади, виїхав на Захід, згодом до Канади, де й згубилися його сліди. Між сучасними будинками № 28 і № 30 на вулиці Шевченка на початку ХХ ст. розміщалася садиба Діонісьєвих. Серед представників цього роду були священики, ветлікар, кілька вчителів. Навпроти двору Діонісьєвих, на протилежному лівому боці вулиці Шевченка, де тепер будинки № 17 і № 19, що на розі з вулицею Троїцькою, ще й сьогодні помітне значне підвищення. Саме на цьому підвищенні, трохи ближче до сучасного парку, стояла стара дерев’яна Троїцька церква. 1868 року було споруджено новий Троїцький храм, який розмістився трохи далі на північний захід. З давніх часів, ще з XVIII століття, на вулиці Шевченка на свято Водохреща був звичай: усією громадою на чолі зі священиками йти урочистою ходою з хоругвами від старої Троїцької церкви до річки Хоролу, де відбувалася Божа служба. Там чоловіки вирубували з льоду хреста, жінки набирали в жбани й глечики свяченої води. Берег річки наприкінці вулиці Шевченка називався Свячений берег, Свячен-берег.

У будинкові № 34 протягом деякого часу жив, уже в похилому віці, миргородський літератор і журналіст, бандурист, самодіяльний артист Петро Якович Горбенко (1897 –1989). Із 1924 р. він був секретарем Миргородської філії Спілки селянських письменників „Плуг”. Горбенко – автор численних оповідань, нарисів, дописів, байок, гуморесок, п’єс. Сьогодні на вулиці Шевченка живе талановитий миргородський художник Володимир Гамирін. Багато сил докладає до виховання української духовності жителька вулиці Раїса Карюк, співачка, педагог-музикант, популяризатор народної пісні, автор гостро-сатиричних, дошкульних і дотепних віршів публіцистичного спрямування. Залишається тільки дивуватися, скількох обдарованих людей дав оцей край – Мочар, вулиця Шевченка, Троїцька вулиця. Певно, таки ця земля, напоєна широкими повенями, затінена старезними вербами, осріблена високими осокорами, наділена ще й якимось особливим магнетизмом творчості. Мабуть, 

тому що вона освячена безсмертною Шевченковою думою. ЛЮДМИЛА РОЗСОХА,

заступник директора з наукової роботи

Миргородського краєзнавчого музею

© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua