Українські міста в Інтернеті
www.cityukraine.info
2006-05-22 13:01 | Черкаси
Європейський вибір України. Адміністративно-територіальна реформа: проблеми та шляхи її впровадження
19 травня 2006 року у Черкасах у рамках Дня Європи відбувся круглий стіл „Європейський вибір України. Адміністративно-територіальна реформа: проблеми та шляхи її впровадження”. Захід організували та провели Інститут трансформації суспільства (Київ), Черкаська обласна державна адміністрація, Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького за сприяння Посольства Королівства Норвегії в Україні.Мета заходу:

● роз’яснити представникам громадськості необхідність, шляхи і механізми проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні та виявити перешкоди, які гальмують цей процес;
● окреслити оптимальну модель адміністративно-територіальної реформи в Україні;
● виробити пропозиції щодо шляхів зміцнення місцевого самоврядування;
● розглянути та проаналізувати досвід європейських країн у царині здійснення адміністративно-територіальної реформи на предмет його впровадження в Україні.Під час офіційного відкриття заходу виступили:

Олександр Черево, голова Черкаської обласної державної адміністрації, який наголосив, що обговорення теми адміністративно-територіальної реформи та її концепцій викликало в українському суспільстві жваві дискусії, які. Однак, не дали відповідей на принципово важливі, неоднозначні і, часом. Болісні питання громадян. Водночас є очевидною необхідність перерозподу владних повноважень. Наближення владних інституцій до людини.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, який зазначив, що для України є принципово важливим питання про механізм і кінцеві цілі адміністративно-територіальної реформи. Сьогодні є два підходи до її здійснення: 1) укрупнення адміністративних одиниць, регіоналізація, підписання угоди про федералізацію (таку концепцію підтримує Партія регіонів, яка набрала найбільшу кількість голосів на парламентських виборах-2006); 2) дворівнева система адміністративного управління, передача якомога ширших повноважень міським і сільським громадам, реформування адміністративно-територіального устрою одночасно з податковою та бюджетною реформою. Така концепція розроблена Інститутом трансформації суспільства, підтримана понад 50 українських міських голів і виноситься на розгляд учасників заходу.

Володимир Поліщук, ректор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, підкреслив важливість заходу, оскільки в Україні адміністративно-територіальну реформу необхідно проводити якнайшвидше. Її слід здійснювати на науковій базі, із залученням провідних фахівців та експертів, в контексті європейського досвіду.

Експертні доповіді під час круглого столу презентували:

Йостейн Бернхардсен, Посол Королівства Норвегія в Україні;
Яцек Ключковський, Посол Республіки Польща в Україні;
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства;
● Петро Моргус, старший експерт Проекту сприяння регіональному розвитку України TAСIS
Микола Балтажи, заступник директора Департаменту Європейського Союзу Міністерства закордонних справ України
Сергій Оник, доцент кафедри державного управління і менеджменту Національної академії державного управління при Президентові України (Київ)
Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва (Київ).


У дискусії взяли участь: Олег Гаряга, заступник виконавчого директора Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, радник Міністра закордонних справ України (Київ); Варвара Ткаченко, координатор Проекту сприяння регіональному розвитку України TACIS, Петро Моргус, старший експерт Проекту сприяння регіональному розвитку України TACIS; Андрій Рябіщук, начальник Управління зовнішньоекономічних зв’язків Черкаської обласної державної адміністрації; міські голови та секретарі міських рад Черкащини (Звенигородка, Корсунь-Шевченківський, Шпола, Золотоноша, Ватутіне); керівники, викладачі та студенти Черкаських вищих навчальних закладів; київські експерти з Національної академії державного управління при Президентові України, Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, Інституту трансформації суспільства; керівники Ради підприємців Черкащини при ОДА та громадських організацій; засоби масової інформації Черкащини.Підсумки
У ході обговорення учасники круглого столу в Черкасах виробили консолідовану позицію стосовно реформи місцевого самоврядування в Україні, обговорили та в основному підтримали Модель адміністративно-територіальної реформи, запропоновану Інститутом трансформації суспільства. Визнано за доцільне розглянути вироблені пропозиції на сесіях міських рад, виконкомах і надати їх в узагальненому вигляді Президенту та Прем’єр-міністру України.

Мери українських міст, що взяли участь у круглому столі, підписали звернення до Президента України В. Ющенка з пропозицією провести за його участю круглий стіл українських міських голів на тему: „Упровадження адміністративно-територіальної реформи в Україні на рівні середніх і малих міст” для використання інтегрального досвіду міських голів та органів місцевого самоврядування при розробці концепції адміністративно-територіальної реформи. Вже сьогодні понад 50 міських голів підтримує проведення президентського круглого столу і вважає, що в основу нової концепції реформи мають бути покладені такі головні засадничі тези, сформульовані Інститутом трансформації суспільства:

1. Проведення в Україні системної адміністративно-територіальної реформи є об’єктивною необхідністю. Вона повинна закласти основи для розвитку нашої країни за моделлю народного капіталізму, на засадах демократії та самодостатності територій.
2. Мета адміністративно-територіальної реформи має полягати в демонополізації та децентралізації системи державного управління шляхом розширення повноважень місцевих самоврядних органів влади.
3. В основу вибору стратегії адміністративно-територіальної реформи потрібно покласти передусім інтереси громади, а не державної машини, основною функцією якої має стати надання громадянам щонайбільшої кількості публічних послуг.
4. Законопроект „Про територіальний устрій України”, запропонований екс-віце-прем’єр-міністром України Романом Безсмертним, не відповідає національним інтересам України, не має наукової основи, а тому не може бути базовим документом реформи.
5. Саме українські міські голови повинні стати рушійною силою адміністративно-територіальної реформи та ініціювати розробку нового закону, який би відповідав інтересам громад.
6. Потрібно забезпечити комплексність проведення реформи місцевого самоврядування. Це означає, що зміна адміністративно-територіального устрою має відбуватися одночасно з податковою та бюджетною реформами.
7. У новому Законі „Про адміністративно-територіальний устрій України” повинні міститися такі основні положення:
- дворівнева система адміністративного управління;
- громада – основна ланка місцевого самоврядування;
- ліквідація делегованих повноважень органів місцевого самоврядування;
- ліквідація райрад та районних державних адміністрацій;
- створення замість областей паланок-департаментів (орієнтовна назва);
- ліквідація системи держказначейств на рівні громад;
- ліквідація силових структур на районному рівні.

Мери міст Черкащини висловилися за доцільне запропонувати головам інших міст України поставити свої підписи під листом до Президента України. Координатором цього процесу визначено Інститут трансформації суспільства.
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua