Головна | Зробити стартовою |  Проект Інституту трансформації суспільства   
   
Сьогодні Ср, 14 серпня, 
диагностика кондиционера автомобиля учтем все ваши пожелания!
Карта порталу
Реклама
RSS-експорт
Украинские города в Интернете
Ukrainian cities in Internet
Головне
Адміністративно-  
    територіальний устрій України
Законодавство України
Книги та статті
Газета „Місто і люди”
Ділова інформація
Довідкова інформація
Фотогалерея міст
Архів новин
Форум
Розсилка новин
Всеукраїнська рада
міських голів
Міста-партнери проекту
МОДЕЛЬ  
адміністративно-
територіальної
реформи
в Україні
Муніципальне
консультативне бюро
Партнерство міст
Міжнародний досвід
місцевого самоврядування
Австрія
Швейцарiя
Фінлядія
Норвегія
Швеція
Франція
Нідерланди
Польща
Словаччина
Проекти ІТС
Центри НАТО в регіонах
України
Розвиток міст шляхом євроін-
теграції: досвід країн
Вишеградської групи для
України
Європейська перспектива
українських міст у контексті
польського досвіду (на
прикладі міста Феодосія)
Партнерство малих міст
України та малих міст країн
Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого
самоврядування – для
українських міст
Вивчення шведського досвіду
місцевого самоврядування
Налагодження співпраці між
діловими колами українських
та польських міст
Веб-проекти ІТС
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналі-
тичний сервіс столиці
України
Міські оголошення
Робота і навчання в Україні
Форум
Вибори в Україні:
народ має знати правду
Інтернет-конференції
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
 
Про проект Учасники проекту "Українські міста в Інтернеті" Як долучитися до проекту?

Алушта Вінниця Київ
Ковель
Новоград-Волинський
Новомиргородський район
Севастополь
Алчевськ Вознесенськ Коростень Первомайськ
(Управління освіти)
Сєвєродонецьк
Бахмач Волочиськ Куп'янськ Пирятин Скадовськ
Бердичів Гадяч Коростишiв Прилуки Сміла
Біла Церква Городня Миколаїв Прилуцький район Фастів
Бориспіль Житомир Миргород Ромни Хмільник
Бровари Золотоноша Нетішин Сарни Черкаси
Васильків Калуш Ніжин Свалява Чернігів
Вишгород Карлівка Нікополь Світловодськ Южноукраїнськ

2010-01-19 | Новоград-Волинський

22 січня – День Соборності України

Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ - початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність. 

В результаті ухвалення ІІІ Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Восени 1918 року після перемоги буржуазно-демократичної революції в Австро-Угорщині, на уламках монархії утворилися незалежні буржуазні держави: Австрія, Угорщина, Польща, Чехословаччина, Югославія, а також (як наслідок збройного повстання 1 листопада 1918 року у Львові та інших містах цього краю) Західноукраїнська Народна Республіка. Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 1 листопада того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності. 1 грудня 1918 р. у Фастові був підписаний “Передвступний договір” про об’єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір в найкоротший строк створити єдину державу. 

Уряд Західноукраїнської Народної Республіки – Державний секретаріат – у своїй зовнішній політиці під тиском народних мас та української Галицької армії на перше місце поставив питання державного об’єднання з Наддніпрянською Україною. Досягнення державного об’єднання розглядалося, по-перше, як втілення в життя вікового прагнення українського народу до державної єдності, а, по-друге, як засіб об’єднати сили в боротьбі проти зазіхання Польщі на українські землі. 

Проте голова Української Національної Ради Є. Петрушевич застерігав, що об’єднуватися з гетьманською Україною (на чолі з Павлом Скоропадським) на даному етапі недоцільно, бо в „14 пунктах”, оголошених американським президентом В. Вільсоном, народам Австро-Угорщини забезпечувалося право самовизначення, а Росія в той час розглядалася як єдиний народ. Отже, злука з гетьманською Україною загрожувала б Східній Галичині також опинитися в складі „єдиної Росії”.
Уряд Західноукраїнської Народної Республіки, протиставляючи себе радянській владі, вороже ставиться до виникнення і діяльності Рад на своїй території. З іншого боку, виникнення на Західній Україні власної державності суперечило інтересам імпералістичних держав і цілих союзів, насамперед, Антанти, яка не полишала планів її загарблення. Тому в умовах політичної і дипломатичної ізоляції уряд Західноукраїнської Народної Республіки звернувся за допомогою до буржуазно-демократичних утворень на східних землях України. 

Вже 1 грудня членами Ради державних секретарів Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельським і Д. Левицьким у Фастові було укладено передвступний договір з Директорією УНР. 3 січня 1919 року Національна Рада УНР у місті Станіславі (Івано-Франківськ) схвалила закон про об’єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Наддніпрянською Українською Народною Республікою в Народну Республіку. Проголошення злуки було назначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України.
22 січня було проголошено всенародним і державним святом. День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння. 

Головні торжества проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський передав грамоту Національної Ради „Про об’єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною” голові Директорії Української Народної республіки В. Винниченку. 

Член Директорії Ф. Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу”.
Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім – військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.
Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Вперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні. 

Наступного дня, 23 січня, розпочався Трудовий конгрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки було затверджено цим вищим законодавчим органом України. На основі рішень Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для Західноукраїнської Народної Республіки золотого лева на голубому полотні. У той же час злиття урядів, армій, законодавчих органів УНР та ЗУНР відклалося до скликання Установчих Зборів об’єднаної України, як це й передбачалося ухвалою Української Національної Ради від 3 січня. 

Об’єднання українських земель відбулося юридично та політично. Проте фактичне державне об’єднання не відбулося. Адже перед фактом військової катастрофи восени 1919 і в 1920 роках уряди та військове командування ЗУНР та УНР дбали передусім про свої регіональні інтереси. Це яскраво проявилося в процесі переговорів С. Петлюри з польським керівництвом та в підписанні між ними 21 квітня 1920 року Варшавського договору, згідно з яким, Польща визнавала Директорію УНР, очолювану С. Петлюрою та обіцяла надати військову допомогу проти більшовицьких урядів Росії та України, за умови передаванні їй Галичини, Холмщини, Підлящщя й Західної Волині(включаючи повіти Рівненський, Дубнівський та частину Кременчуцького). 

Окупація Польщею західноукраїнських земель знову відсунула на невизначений період воз’єднання всіх українських земель. Воно відбулося лише у вересні 1939 року, але не як втілення в життя віковічних прагнень українського народу, а як результат таємної радянсько-німецької змови від 23 серпня 1939 про сфери впливу, а також гри на патріотичних почуттях населення Західної України. Надії народу не справдилися. „Свято свободи, що прийшло зі Сходу”, обернулося для населення жорстокими буднями.
На жаль, це об’єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав. А методи, якими було здійснене нове об’єднання “сходу” і “заходу” в 1939 році, полишили в думах мільйонів українців незагоєні рани. 

Ці вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Отож зрозуміло, чому однією з перших акцій, до яких вдалися патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР, а саме 21 січня 1990 р., став “живий ланцюг” між Києвом і Львовом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України. 

День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель. А поразка Української Народної Республіки нагадують сьогоднішньому українському суспільству про його роль у формуванні якісної і вольової політичної еліти, здатної гідно відповідати на геополітичні виклики, які стоять перед сучасною Україною. 

Сьогодні ми віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – розбудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, щоб показати нашим пращурам, що ми — гідні нащадки, а зробити це можливо лише працею в ім'я святої пам'яті борців за волю України, добробут нинішніх і наступних поколінь.
Відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки - це не тільки суспільна потреба, а й моральний імператив берегти світлу пам'ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом на алтар незалежності, соборності, державності. 

Міськвиконком

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Загрузка...
 
Новини міст України
Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель ЄС і місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива
НОВИНИ МІСТ-УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ
Муніципальне життя
2013-07-31 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
Всі новини розділу   
Економіка
2013-07-19 | Нікополь
2013-07-31 | Черкаси
2013-07-31 | Ковель
2013-07-26 | Черкаси
Всі новини розділу   
Гуманітарна сфера
2013-07-31 | Новоград-Волинський
2013-08-13 | Ніжин
2013-07-31 | Прилуки
2013-07-31 | Прилуки
Всі новини розділу   
Спорт
2013-07-18 | Новоград-Волинський
2013-08-05 | Алчевськ
2013-08-02 | Біла Церква
2013-07-31 | Прилуки
Всі новини розділу   
Новини України
2013-08-13 17:45
Віра і ХХI століття

Цього тижня на Синоді Єпископів УГКЦ шукатиме відповідь на виклики сьогодення .Цієї неділі розпочав роботу Синод Єпископів Української греко-католицької церкви. Про його початок глава УГКЦ Блаженнійший Святослав оголосив під час літургії у Патріаршому соборі Воскресіння Христового, на якій були присутні єпископи Церкви з усього світу. Нагадаємо, що УГКЦ представлено на всіх континентах.

 

2013-08-13 17:44
Українські виклики президента Польщі

У програмі "Політичний світопогляд" ми підбиваємо підсумки трьох років президентства Броніслава Коморовського .63 закордонні візити та зустрічі з понад 90 іноземними політичними лідерами на польській землі – так виглядає баланс трьох років президентства Броніслава Коморовського, який склав присягу глави Польщі 6 серпня 2010 року. У цій передачі ми поговоримо про українські аспекти закордонної політики президента Польщі.

2013-08-13 17:44
Люблинське воєводство та Волинську область поєднали Дні добросусідства

У прикордонних місцевостях введені в дію тимчасові кордонні переходи через річку Буг. На польсько-українському кордоні тривають Європейські дні добросусідства. У місцевості Збереже (Люблинське воєводство Польщі) в неділю відбувся «Надбузький ярмарок», а у другій половині дня – рекреаційний фестин «Наше Полісся. Наш Буг». Паралельно, з другого боку кордону, в селищі Адамчуки (Волинська область України) також пройшов культурно-рекреаційний фестин «Надбузькі перспективи».

2013-08-13 17:27
Польща зарядила гучний ляпас «регіоналам» та українським комуністам

Польський сейм вирішив відмовити 148 українським парламентарям з Партії регіонів і Компартії у їхньому проханні визнати геноцид поляків українцями 1943 року в так званій Волинській трагедії. Мабуть у міжнародній політиці це стане унікальним прикладом національної безвідповідальності українців і мудрості та толерантності поляків.

2013-08-13 17:26
Росія викрила бактерії у м’ясі з Польщі

Порушення виявлено також у випадку сних продуктів зі США, Канади, Китаю та Білорусі .Федеральна служба ветеринарного і фітосанітарного нагляду Росії викрила бактерію ешеріхія колі у м’ясних продуктах з Польщі. Російський нагляд повідомив, що «ветеринарну службу Польщі попереджено про недопустимість таких порушень».

2013-08-13 17:15
«Війна швидко призабута»

Без шансів на членство в НАТО і без дипломатичних відносин з Росією - у такій ситуації знаходиться Грузія 5 років після російсько-грузинської війни .П’ять років після війни за Південну Осетію. Відносини Грузії та Росії поліпшилися, але тільки поверхово – читаємо у статті «Війна швидко призабута» у виданні «Rzeczpospolita».

2013-08-13 17:05
Волинню по Угоді про асоціацію? - «Gazeta Wyborcza

Гіршої іміджевої поразки ми собі зробити не могли .«Польща нагадала собі цього року про волинський злочин, аби перешкодити підписанню восени Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом – така версія подій розповсюджується у країні над Дніпром» – пише у виданні «Gazeta Wyborcza» голова Фонду міжнародної солідарності Марцін Войцєховський.

2013-08-13 14:45
Провал путчу ЄС в Чехії

Вони чекали свого часу дуже довго. «Вони» - це майже оскаженіли єврократи та найбільш реакційні сили з «темного минулого» в Чехії.Вільна Чехія та її лідери, які розуміли в якому напрямку рухається проект «ever closer Union», стали об’єктом лютої ненависті Брюсселя та їх послідовників – єврофедералістів по цілій Європі – від Ферховштадта до Шульща, від Юнкера до Баррозу.Вони оскаженіло чекали закінчення президентського терміну Вацлава Клауса, який вже давно збагнув саму природу нинішнього ЄС та похмурі тенети, які вже запроектовані для майже цілої Європи, ніким не обраними та ніким неконтрольованими апаратчиками з Брюсселю.Вони люто ненавиділи майже всі останні чеські уряди, починаючи від уряду Мірека Тополанека до уряду Петра Нечаса.Епопея навколо приєднання Чехії до Лісабонського Договору стала для ЄС дуже повчальним уроком. Абсолютно вірні рішення щодо відмови приєднання до Фіскального Договору та Банківського Союзу подіяли на єврофедералістів як червоне ганчір’’я, після чого вони зрозуміли, що можуть втратити Чехію.

2013-08-13 14:05
Альона Гетьманчук : «...Янукович може ввійти в історію України як політик, який розпочав практичну євроінтеграцію...»

Директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук 14 років займається питаннями зовнішньої політики. Із листопада 2009 року вона очолює незалежну неурядову організацію, мета якої полягає в інформуванні та просвіті широкого загалу щодо подій і тенденцій у міжнародних відносинах і українській зовнішній політиці. Вона є щирим євроатлантистом, послідовно, аргументовано й водночас елегантно відстоює свою громадянську позицію. У більш ніж двогодинному спілкуванні з журналістами «Дня» та учасниками ХІ Літньої школи Гетьманчук розповіла про вуличні євроуніверситети й те, як вона переконує європейських політиків і дипломатів у необхідності підписати Угоду про асоціацію, а також поділилася зі студентами рецептами народної дипломатії.

2013-08-13 13:15
Саакашвілі: Під час серпневої війни 2008 року США привели свою авіацію в повну боєготовність

Президент Грузії Михайло Саакашвілі в інтерв'ю українському телеканалу ZIK заявив, що під час конфлікту Грузії з Росією в серпні 2008 року авіація США в Туреччині була приведена в повну боєготовність.Крім того, за словами президента, до берегів Грузії прямували кораблі американських ВМС, один з яких мав на озброєнні крилаті ракети.Саакашвілі зазначив, що про озброєння корабля йому повідомив віце-президент США Дік Чейні: "Коли шостий флот (США) пішов на Грузію, флагман шостого флоту пройшов через Босфор, то, звичайно, він був озброєний крилатими ракетами. Мені прямо сказав віце-президент Чейні: "Ти ж розумієш, що ми не питну воду привезли, це більш серйозний вантаж".

Всі новини   
 
Новини міст України
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Прилуки
2013-08-14 | Ромни
2013-08-14 | Пирятин
2013-08-14 | Нікополь
2013-08-14 | Хмільник
2013-08-14 | Хмільник
2013-08-14 | Хмільник
2013-08-14 | Новомиргородський район
2013-08-14 | Новоград-Волинський
2013-08-14 | Новоград-Волинський
Всі новини   
Пошук роботи
Загрузка...
Оголошення
2013-08-14 | Новоград-Волинський
До уваги новоград-волинців!
2013-08-13 | Новоград-Волинський
Відбудеться засідання виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради
2013-08-13 | Хмільник
Хмільник: До уваги представників малого та середнього бізнесу міста!
Всі оголошення   
Опитування на порталі
Що Ви будете робити, якщо ціни на газ та інші житлово-комунальні послуги підвищаться на 50%?
буду платити за новими тарифами
буду платити за старими тарифами
не буду платити
буду брати участь у будь-яких акціях протесту
не визначився
 
Архів опитувань
 
Новини Києва
2013-08-13 14:05
Європа на власні очі: трамвай у Познані. Київ про такий навіть не мріє
2013-08-13 13:20
Діти з лісу мають своє житло
2013-08-13 12:49
На наметове містечко протестувальників у Києві напали 200 бійців
2013-08-13 12:45
Близько 200 "тітушок" вигнали зі скверу противників забудови
2013-08-13 00:27
У найближчу неділю Кличко би став "абсолютним" мером
2013-08-13 00:26
У Києві за 7 міс. 2013 р. до держбюджету надійшли 317,4 млн грн податку на доходи фізосіб
Всі новини   




TyTa