Головна | Зробити стартовою |  Проект Інституту трансформації суспільства   
   
Сьогодні Ср, 14 грудня, 
Карта порталу
Реклама
RSS-експорт
Украинские города в Интернете
Ukrainian cities in Internet
Головне
Адміністративно-  
    територіальний устрій України
Законодавство України
Книги та статті
Газета „Місто і люди”
Ділова інформація
Довідкова інформація
Фотогалерея міст
Архів новин
Форум
Розсилка новин
Всеукраїнська рада
міських голів
Міста-партнери проекту
МОДЕЛЬ  
адміністративно-
територіальної
реформи
в Україні
Муніципальне
консультативне бюро
Партнерство міст
Міжнародний досвід
місцевого самоврядування
Австрія
Швейцарiя
Фінлядія
Норвегія
Швеція
Франція
Нідерланди
Польща
Словаччина
Проекти ІТС
Центри НАТО в регіонах
України
Розвиток міст шляхом євроін-
теграції: досвід країн
Вишеградської групи для
України
Європейська перспектива
українських міст у контексті
польського досвіду (на
прикладі міста Феодосія)
Партнерство малих міст
України та малих міст країн
Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого
самоврядування – для
українських міст
Вивчення шведського досвіду
місцевого самоврядування
Налагодження співпраці між
діловими колами українських
та польських міст
Веб-проекти ІТС
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналі-
тичний сервіс столиці
України
Міські оголошення
Робота і навчання в Україні
Форум
Вибори в Україні:
народ має знати правду
Інтернет-конференції
Новости Украины и мира на mobus.com
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
 
Про проект Учасники проекту "Українські міста в Інтернеті" Як долучитися до проекту?

Алушта Вінниця Ковель Новоград-Волинський Севастополь
Алчевськ Вознесенськ Коростень Первомайськ
(Управління освіти)
Сєвєродонецьк
Бахмач Волочиськ Куп'янськ Пирятин Скадовськ
Бердичів Гадяч Коростишiв Прилуки Сміла
Біла Церква Городня Миколаїв Прилуцький район Фастів
Бориспіль Житомир Миргород Ромни Хмільник
Бровари Золотоноша Нетішин Сарни Черкаси
Васильків Калуш Ніжин Свалява Чернігів
Вишгород Київ Нікополь Світловодськ Южноукраїнськ

2009-10-06 | Вінниця

Ризикований вантаж з-під Вінниці

Зі стурбованими обличчями, під стримані оплески, генеральний секретар ОБСЄ та в. о. міністра оборони України поставили підписи під контрактом про утилізацію меланжу. Цистерни з сотнями тонн небезпечного вантажу лежать недалеко від Вінниці. І це небезпечно!

Меланж – це суміш сірчаної та азотної кислот, з великою концентрацією останньої - до 90%. Він забезпечує реакцію, необхідну для старту ракети. Потрапляння меланжу у відкритий простір становить серйозну загрозу.

У чому інтерес

«Прямий контакт з меланжем або вдихання парів азотної кислоти призведе до сильних опіків шкіри, слизових оболонок, дихальної системи (легеневий набряк) та очей». Це слова зі звіту Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Документ, копію якого отримало «Свідомо», спеціально присвячений українському меланжу.

Чому ОБСЄ ним зацікавився?

Бо один із шести розкиданих по всій Україні складів, де зберігають меланж, - зовсім поруч з європейським кордоном. Від Радехова на Львівщині до Євросоюзу – 60 кілометрів. А саме у Радехові у військовій частині А1642 зберігається 3,3 тисячі тонн бойової речовини. У Ценжеві (Івано-Франківщина) – у частині А2989 – 2,3 тисячі тонн. У Калинівці (Вінниччина), у військовій частині А2783 – 1 тисяча тонн. У Білій Церкві (Київщина), у частині А2791 – 1,5 тис. тонн. У Любашівці (Одещина), у військовій частині А3516 – 3,2 тисячі тонн. І у Шевченково (Харківщина), у частині А2136 – 4,8 тисячі тонн.

І з кожним днем небезпека від цих складів зростає. Суміш двох кислот роз’їдає стінки цистерн. Нові не виробляються – немає грошей. А старі цистерни зазвичай лежать просто неба. Якщо витік станеться, його дія буде негайною.

Ще 2005 року, обстеживши всі точки зберігання меланжу, спеціальна комісія ОБСЄ зробила наступний висновок: «Очевидною є зростаюча загроза екологічної катастрофи, що призведе до людських жертв, а тому необхідною є якнайшвидша (не пізніше ніж через 3-4 роки) утилізація меланжу на місці або його вивезення».

Тобто відведений тоді час уже вичерпався.

Що треба робити

Оскільки Україна більше не виробляє ракет, є лише один вихід – його треба утилізувати. Але роками гроші на це теж не виділялися. Натомість ще 2003 року Україна звернулася по допомогу до ОБСЄ. Ця організація вже допомагала утилізувати меланж Азербайджану, Казахстану, Вірменії та Грузії.

Роки оцінок, переговорів та відбору компаній, що утилізуватимуть меланж, увінчалися минулого тижня контрактом. З-поміж американських, українських, польських та німецьких компаній ОБСЄ обрала російські. Науково-виробнича фірма «Техноазот» (Москва), федеральне казенне підприємство «Завод ім.Я.М.Свердлова» (Нижньогородська область) та федеральне казенне підприємство «Бійський олеумний завод» (Алтай).

За п’ять мільйонів євро від ОБСЄ ці компанії залізницею вивезуть з України 3168 тонн меланжу. Вивозитимуть з Ценжева на Франківщині та Калинівки на Вінниччині, де меланжу після цього не має залишитися. (Ці місця Міноборони вважає найнебезпечнішими, зокрема й тому, що вони розташовані дуже близько від населених пунктів). Вивіз розпочнеться у листопаді цього року і має тривати 12 місяців.

Безумовно, це гарна новина. Але навіть коли піде перший ешелон, небезпека не зменшиться. Навпаки, є свідчення, що вона зросте.

Уся проблема в ідеї везти меланж залізницею.

Що на залізниці

«Причиною транспортного інциденту стало порушення правил перевезення небезпечного вантажу і відхилень від утримання рухомого складу власником». Це цитата з результатів української експертизи відомої усім аварії з жовтим фосфором під Ожидовом на Львівщині. За цим документом, у цистернах з фосфором було недостатньо води, а майже усі вони мали несправні запобіжні клапани.

У 2005 році ОБСЄ констатував, що в Україні є лише дев’ять цистерн, придатних для транспортування меланжу. Для транспортування трьох тисяч тонн потрібно приблизно 50 цистерн.

Ми запросили в «Укрзалізниці» дані про кількість та стан необхідних для такого вантажу цистерн. Ось відповідь: «Умови перевезення кислоти азотної червоної димлячої (меланжу) встановлені «Правилами перевозки опасных грузов по железным дорогам», згідно з якими  вантаж перевозиться у власних спеціалізованих цистернах. Власні спеціалізовані цистерни на загальну мережу залізниць допускаються тільки технічно справними, періодично проходять поточний та капітальний види ремонтів, про що на котлі цистерни проставляються відповідні трафарети».

- Та не переймайтеся! - сказав заступник генерального директора ЗАТ «Техноазот» Володимир Арутюнян. - Ми уже 50 років возимо меланж територією радянських країн. Це найбезпечніший спосіб.

Але ж відомі принаймні дві аварії з меланжем під час транспортування залізницею у Росії. За останні шість років. 2006 року аварія сталася на під’їзді до Дзержинська Нижегородської області, де й утилізуватимуть наш меланж. Шість років тому – у місті Чулим Новосибірської області. Тоді довелося евакуювати 13-тисячне місто. У одній із цистерн з меланжем, яку перевозив вантажний потяг, виявилося три пробоїни. На той момент з неї витекло близько тонни речовини. Російська преса писала, що причиною витоку були дуже старі цистерни, які просто не витримали дороги.

Що означатиме аварія потягу з меланжем при перевезенні, на наше прохання змоделював директор Сумського державного науково-дослідницького інституту мінеральних добрив та пігментів Сергій Вакал:

«Пролиття меланжу на обсмолені шпали через кілька хвилин призведе до їхнього займання. Гасіння вогню на об’єктах з меланжем ускладнене, бо кисень для горіння виділяється з самого меланжу. У ґрунті, залитому окислювачем, практично повністю знищуються як вищі, так і нижчі форми життя. Населення треба терміново евакуювати із зони ураження».

Власне, сам ОБСЄ так описував небезпеки у своєму звіті: «Пряму загрозу здоров’ю населення буде становити токсична хмара, яка утвориться в результаті розриву одного або декількох резервуарів та реакції меланжу з водою та іншими несумісними речовинами чи матеріалами. Згідно з розрахунками, для резервуара об’ємом 100 кубічних метрів площа повного ураження буде мати радіус два кілометри, а небезпечна зона – радіус 25 км. Крім цього, вітер може перемістити хмару меланжу на відстань до 80 км».

Точний маршрут перевезення меланжу до Росії не оголошується. Але з огляду на нашу історію з фосфором і російські з меланжем – ми всі зацікавлені, щоб він оминув наше місто.

Чому обрали залізницю

Був варіант утилізації на місці за допомогою стаціонарної установки, яку підвозитимуть до складів. Його пропонувало українське державне підприємство «Укроборонлізинг».

- Цей метод безпечніший, але дорожчий. Тому виграли росіяни, - пояснює генеральний директор «Укроборонлізинга» Ганна Левковська.

Не виділяючи гроші на власну безпеку, держава змушена миритися з вибором ОБСЄ. Після підписання контракту «Свідомо» запитало у генсека організації, чим гарантуватиметься безпека обраного шляху.

Ось що відповів пан Марк Перрен де Бришамбо:

- Ми вжили усіх заходів безпеки. Компанії, які були вибрані для цього проекту, вже знищили 70 тисяч тонн меланжу. Дослідження, здійснені нашими незалежними експертами, показали, що транспортування залізницею – це оптимальний для нас шлях. Ризики будуть мінімальні.

А що буде з іншими складами? Бо навіть після знищення вінницького та франківського меланжу буде утилізовано менше п’ятої частини загальних запасів небезпечної речовини.

А нічого не буде!

Вони чекатимуть рішення ОБСЄ, яке буде після завершення підписаного контракту. Весь цей час небезпека зростатиме. Оскільки стінки цистерн тоншають з кожним днем.

vn.20minut.ua
[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Загрузка...
 
Новини міст України
Шляхи впровадження інноваційно-інвестиційної моделі розвитку в українських містах Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель ЄС і місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива
НОВИНИ МІСТ-УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ
Муніципальне життя
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Житомир
2011-12-13 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Економіка
2011-11-11 | Хмільник
2011-12-06 | Новоград-Волинський
2011-12-05 | Ніжин
2011-11-28 | Нікополь
Всі новини розділу   
Гуманітарна сфера
2011-12-13 | Хмільник
2011-12-13 | Хмільник
2011-12-12 | Новоград-Волинський
2011-12-12 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Спорт
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Прилуцький район
2011-12-09 | Ромни
Всі новини розділу   
Новини України
2011-12-13 15:10
Янукович підписав закон про декриміналізацію економічних злочинів

Президент України Віктор Янукович підписав закон про гуманізацію відповідальності за правопорушення у господарській діяльності.Про це повідомив на брифінгу у вівторок керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов.

2011-12-13 13:51
Саміт Україна–ЄС відбудеться згідно з планом

19 грудня на саміті Європейський Союз - Україна буде оголошено про успішне завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію, - сподівається державний секретар з європейських справ МЗС Польщі Міколай Довґєлєвич.

2011-12-13 13:08
Украинская ГТС - это "кот в мешке" и для России, и для ЕС

Украинская газотранспортная система отработала половину своего ресурса.

2011-12-13 13:06
Власть понемногу отрабатывает предвыборные технологии на местном уровне

Партия «Свобода» требует от президента Украины Виктора Януковича немедленно отправить в отставку председателя Киевской областной государственной администрации Анатолия Присяжнюка за грубое применение админресурса при организации и проведении выборов городского головы города Вишневое Киево-Святошинского района Киевской области.

2011-12-13 13:05
Азарова спасают "заварушки" в России

Премьер-министр России Владимир Путин ослабел и утратил часть своих возможностей влиять на Украину.

2011-12-13 13:03
Суд над Тимошенко опять превращается в клоунаду

Адвокат Юлии Тимошенко Юрий Сухов заявил отвод председательствующей судье Елене Ситайло.

2011-12-13 12:59
В случае войны Украина может рассчитывать лишь на партизан

Украинская армия находится в таком состоянии, что не стоит рассчитывать на ее способность защитить страну.

2011-12-13 12:57
Януковичу не нравится, что в Украине обижают судей

Президенту Украины Виктору Януковичу горько слышать от людей критические оценки деятельности судов.

2011-12-12 18:36
Галичина: Страйки, пікети, мітинги – найдієвіші засоби боротьби за громадянські права

Що ж найбільше хвилює у наш час жителів Львівської області, і які здобутки вони вважають найвагомішими, а проблеми – найболючішіми? Відповіді на ці запитання містяться у матеріалах соціального дослідження проведеного у період з 10 по 25 листопада 2011 року Українським фондом «Громадська думка» (президент - Володимир Подгорнов).

2011-12-12 18:31
У Львові чорнобильці близько 10 хвилин перекривали дорогу біля ОДА

Сьогодні, 12 листопада, у Львові близько 30 чорнобильців, які протестують проти урізання пільг, близько 10 хвилин безперервно переходили пішохідний перехід на вулиці Винниченка біля будівлі Львівської облдержадміністраціїЛюди тримали в руках жовту стрічку від одного кінця вулиці до іншого. Таким чином рух на цій ділянці вулиці виявився заблокованим.Спочатку водії автомобілів чекали, потім почали гудіти в клаксони, потім - розгортати машини і їхати. В результаті цього на вулицях Віннічено і Підвальній виникли затори.

Всі новини   
 
Новини міст України
2011-12-13 | Полтава
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Житомир
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Житомир
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Житомир
2011-12-13 | Новоград-Волинський
2011-12-13 | Черкаси
2011-12-13 | Черкаси
2011-12-13 | Ромни
2011-12-13 | Черкаси
Всі новини   
Пошук роботи
Загрузка...
Загрузка...
Оголошення
2011-12-12 | Новоград-Волинський
Відбудеться засідання виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради
2011-12-12 | Новоград-Волинський
У Новограді-Волинському відбудеться святкування до дня Святого Миколая
2011-12-12 | Новоград-Волинський
До уваги новоград-волинців!
Всі оголошення   
Опитування на порталі
Що Ви будете робити, якщо ціни на газ та інші житлово-комунальні послуги підвищаться на 50%?
буду платити за новими тарифами
буду платити за старими тарифами
не буду платити
буду брати участь у будь-яких акціях протесту
не визначився
 
Архів опитувань
 
Новини Києва
2011-12-13 12:52
Апелляционный суд защищает тройной кордон «Беркута»
2011-12-13 12:51
Ахметов поспішив розрахуватися за "Київенерго"
2011-12-13 12:49
Столичні транспортники знову без зарплати
2011-12-13 12:48
Влада вирішила заткнути рота лікарям?
2011-12-13 12:43
В Киеве закроют скандальные стройки
2011-12-13 12:42
У Києві відкривається передріздвяна виставка ангелів
Всі новини