Головна | Зробити стартовою |  Проект Інституту трансформації суспільства   
   
Сьогодні Нд, 25 грудня, 
Карта порталу
Реклама
RSS-експорт
Украинские города в Интернете
Ukrainian cities in Internet
Головне
Адміністративно-  
    територіальний устрій України
Законодавство України
Книги та статті
Газета „Місто і люди”
Ділова інформація
Довідкова інформація
Фотогалерея міст
Архів новин
Форум
Розсилка новин
Всеукраїнська рада
міських голів
Міста-партнери проекту
МОДЕЛЬ  
адміністративно-
територіальної
реформи
в Україні
Муніципальне
консультативне бюро
Партнерство міст
Міжнародний досвід
місцевого самоврядування
Австрія
Швейцарiя
Фінлядія
Норвегія
Швеція
Франція
Нідерланди
Польща
Словаччина
Проекти ІТС
Центри НАТО в регіонах
України
Розвиток міст шляхом євроін-
теграції: досвід країн
Вишеградської групи для
України
Європейська перспектива
українських міст у контексті
польського досвіду (на
прикладі міста Феодосія)
Партнерство малих міст
України та малих міст країн
Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого
самоврядування – для
українських міст
Вивчення шведського досвіду
місцевого самоврядування
Налагодження співпраці між
діловими колами українських
та польських міст
Веб-проекти ІТС
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналі-
тичний сервіс столиці
України
Міські оголошення
Робота і навчання в Україні
Форум
Вибори в Україні:
народ має знати правду
Інтернет-конференції
Новости Украины и мира на mobus.com
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
 
Про проект Учасники проекту "Українські міста в Інтернеті" Як долучитися до проекту?

Алушта Вінниця Ковель Новоград-Волинський Севастополь
Алчевськ Вознесенськ Коростень Первомайськ
(Управління освіти)
Сєвєродонецьк
Бахмач Волочиськ Куп'янськ Пирятин Скадовськ
Бердичів Гадяч Коростишiв Прилуки Сміла
Біла Церква Городня Миколаїв Прилуцький район Фастів
Бориспіль Житомир Миргород Ромни Хмільник
Бровари Золотоноша Нетішин Сарни Черкаси
Васильків Калуш Ніжин Свалява Чернігів
Вишгород Київ Нікополь Світловодськ Южноукраїнськ

2009-06-16 | Черкаси

З голих – по нитці…

За таким принципом у Черкасах намагаються забезпечити рентабельність комунальних тарифів

В Черкасах вже рік ініціюють референдум щодо дострокового припинення повноважень міської ради та міського голови Сергія Одарича. Перипетії, які супроводжують цей тривалий і поки що безрезультатний процес, проливають світло на те, чому Закон про місцевий референдум є, але не тільки провести цей захід, а й завершити його по суті, нікому не вдається.

ТАРИФИ З ЧИНОВНИЦЬКИМ «ДОВАЖКОМ»
Бродіння серед жителів Черкас, яке призвело до активізації опонентів, створення досить потужного спротиву чинній міській владі, розпочалося більше року тому. Особливе невдоволення населення викликала політика міської влади щодо модернізації комунальних підприємств і пов’язаного з цим різкого підвищення тарифів на послуги. Наприкінці грудня позаминулого року сесія міськради після тривалих наполягань міського голови прийняла рішення «Про надання дозволу КПТМ «Черскаситеплокомуненерго» на отримання кредиту ЄБРР». Це, здавалось би, чисто технічне рішення насправді мало важливий соціальний, навіть політичний підтекст. Оскільки опоненти чинній владі підказали людям, що насправді відбувається. На їх думку, міська влада, замість того, щоб проводити модернізацію міського господарства за рахунок муніципальних доходів – продажу землі та оренди майна – прагне всі видатки, включаючи й повернення кредитів, перекласти на жителів міста шляхом різкого підвищення плати за комунальні послуги. Міський голова цих намірів, власне, і не приховує, публічно заявляючи, що поки він голова, то «не допустить того, щоб тарифи були збиткові», вони, мовляв, «мають забезпечувати хоча б мінімальну (на рівні 1-3 відсотки) рентабельність». Чому міська влада, куди надходять кошти від різного роду муніципальних оборудок, не може взяти на себе частину витрат якщо не на комунальні послуги, то хоча б на модернізацію систем, Сергій Одарич не пояснює. Як і те, чому, накладаючи непомірне навантаження на населення, в муніципалітеті так «роздулися» штати чиновників, що утримання апарату управління не вкладається в жодні рамки.
Причина такого замовчування зрозуміла. Кошти, які затрачаються, в кілька разів перевищують норматив. В невеликому обласному центрі, крім міської ради і виконкому, є ще дві районні структури управління. А чиновники тим часом у пошуках того, як звести кінці з кінцями, ініціюють не оптимізацію управління, а підвищення тарифів.
Якою ціною досягається рентабельність комунальних підприємств, видно з розрахунків оплат. З літа минулого року в місті впроваджено так звану двоставкову плату за теплопостачання. Першу, умовно-постійну ставку (а це 1,25 гривень за 1 квадратний метр) споживачі сплачують цілий рік, другу, умовно-змінну ставку (2,14 гривень за метр) – лише під час опалювального сезону. Сергій Одарич вважає, що це дуже зручно, оскільки комунальники, отримуючи живі гроші, «мають змогу вчасно проводити ремонти і модернізацію мереж», платити достойну зарплату фахівцям.
З цим опоненти міської влади не сперечаються, погоджуючись, що коли є кошти, то навіть нездалий керівник спроможеться на такий-сякий результат. Заперечення викликає інше. Те, що кошти на модернізацію, по-суті, черпаються не з муніципальних доходів, а з кишень черкащан. Розрахунки свідчать, що за сумнівне задоволення платити за такими тарифами (зокрема, двоставковим) витрати сімей зростають не на відсотки, а в рази. Ось що, приміром, має сплачувати сім’я, яка мешкає в «демократичній» двохкімнатній квартирі на 60 «квадратів». Коли опалення немає, то все одно щомісяця треба сплатити 75 гривень. А в період, коли воно з’являється, – 203,4 гривні. А це в кілька разів більше, ніж у містах, на які черкаські «новації» ще не розповсюдились. Причому, з усього видно, таку плату за опалення чиновники муніципалітету не вважають надмірною і продовжують підвищувати ціни на інші послуги.
Один із заступників міського голови Черкас (міста, в якому число офіційних безробітних останнім часом зросло не на одну сотню, а за даними профспілок, лише в березні у відпустки за свій рахунок відправлено 17,5 тисячі працівників) порадував збіднілих земляків звісткою, що тарифи на опалення поки що піднімати не будуть, а от за гарячу воду доведеться платити більше. З 5 березня міськвиконком Черкас, виконуючи відому «установку» мера (що тарифи не можуть бути збитковими), справді підвищив плату за гарячу воду. Якщо раніше в розрахунку на мешканця треба було платити 25,29 гривні на місяць, то з квітня – уже 31,09 гривні. Тож, коли в уже згаданій двокімнатній квартирі мешкає четверо осіб, то до 203,4 гривні за опалення долучається ще й 124,36 гривні за підігрів води. І це вже проблема навіть для людей середнього достатку! Але чиновники свого добилися – рівень рентабельності цієї послуги зріс. А купатися, як відомо, влітку можна і в ставку. 

А РЕФЕРЕНДУМ НЕ БАЖАЄТЕ?
Однак, із свого боку, зробили висновок і мешканці Черкас: для міста «нерентабельний» сам Одарич! І звичайно ж, невдоволенням значної частини населення не забули скористатись опоненти. В ході мітингів і пікетів ще в минулому році сформувались ряд громадських організацій, серед яких виділився «Народний фронт». Він і очолив рух за проведення місцевого референдуму.
Спроби ініціювати плебісцит і навіть розпочати роботу ініціативних груп з його проведення вживалися і раніше. Але оскільки їх ініціювали люди, близькі до тієї чи іншої гілок міської влади, то черкащани особливо ними не переймалися, вважаючи їх за чергові партійні ігрища, в ході яких різні угруповання для досягнення власних цілей лякали чи шантажували одні одних. Само собою зрозуміло, що такі акції лише декларувались, але не проводились. Та коли «Народний фронт» організував у лютому та березні кілька заходів, в яких взяли участь по кілька тисяч протестувальників, до його закликів провести референдум щодо відставки всього складу місцевої влади почали ставитися відноситись серйозно. Як населення міста, так і чиновники муніципалітету. Одна справа, коли різкі кроки щодо очищення влади лише декларуються, без наміру довести справу до кінця, і зовсім інша, коли громадську організацію, яка спромагається на рішучий крок, підтримує широкий круг населення.
Акції, організовані «Народним фронтом», відзначались чіткою спрямованістю. На мітингу 12 лютого нинішнього року протестувальники поставили перед міською владою чіткі вимоги – «встановити оплату за житлово-комунальні послуги, теплопостачання, водопостачання та водовідведення на рівні листопаду 2008 року», відмінити рішення сесії міськради щодо надання дозволу «Черкаситеплокомунергро» на отримання кредиту ЄБРР, «скоротити чисельність чиновників виконкому та його управлінських структур – утричі, а видатки на їх утримання – удвічі». Ще один пункт вимог показував напрям подальших дій, оскільки ставив вимогу «передбачити в бюджеті на 2009 рік кошти на проведення місцевого референдуму про недовіру міському голові і міськраді а також на організацію дострокових виборів».
На підтримку цих вимог було проведено ще кілька загальноміських акцій. В умовах наростання протестного руху створились можливості просуватися далі. На початку березня в приміщення обласної федерації профспілок (вибір місця мав продемонструвати незалежність руху від будь якої політичної сили) відбулися збори громадськості. Після обговорення ситуації, що склалась у місті, було ініційовано проведення референдуму – сформульовано питання, які будуть винесені, утворено 12 ініціативних груп з організації плебісциту. Всі дії, що відбувались на зборах, було запротокольовано, документи передані в міськраду на ім’я міського голови.
У відповідності з законодавством, ініціативні групи мали бути зареєстровані, а представникам громадськості видані підписні листи. Але, як правило, саме на цьому етапі (при наближенні до конкретної справи) чиновники вживають всіх заходів, щоб зупинити процес. Черкаси в цьому плані не стали винятком. Міського голови в муніципалітеті в цей час не виявилось, він виїхав за межі міста чи то на відпочинок, чи то на лікування, а заступники, які поперемінно заміщали його, відмахувались від ініціаторів референдуму, як від набридливих мух. Зрештою, протестувальники отримали листа за підписом секретаря міськради Василя Маринкевича, в якому стверджувалося, що оскільки при проведенні зборів громадськості і при оформленні протоколів були порушення закону, то ініціативні групи реєструватися не будуть. При цьому, які саме «порушення» відбулися, чиновники не уточнюють.
Представники громадськості, вважає керівник «Народного фронту» Володимир Мамалига, діють з максимальною толерантністю і строго за законом: «Хочемо одного – щоб черкащани дістали належне їм право виявити на референдумі своє ставлення до чинної міської влади, яка погрузла в корупції та зловживаннях. Закон порушують не представники громадськості, які в ході протестних акцій не допускають жодних екстремістських дій, а чиновники, які не зупиняються ні перед чим, щоб не дати можливості провести референдум».
Позиції, як бачимо, різні. До діалогу між міською владою і «вуличною» опозицією справа не доходить. Кожен з опонентів діє у свій спосіб. Міський голова Черкас взявся за активне налагодження (мабуть, таки послаблених) зв’язків з виборцями. Зі звітом муніципалітету за минулий рік він виступає на підприємствах, в Будинках культури міста. Не зменшують активність і його опоненти. Причому вони теж переносять роботу з людьми на місця. Не зареєстровані в міськраді ініціативні групи розгортають діяльність в мікрорайонах. Кожна з таких ініціативних груп у травні-червні проведе збори жителів мікрорайонів, на яких буде обговорена ситуація в місті, обрано представників громадськості для координації і організації дій в масштабах міста. Тиск на міську владу зростає. Результати такого протистояння якщо й не призведуть до позачергових виборів у Черкасах, то обов’язково позначаться на чергових, підготовка до яких, по суті, вже розпочалася.

Євген ІВАНЕНКО
Газета "Місто і люди", №8, 2009

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Загрузка...
 
Новини міст України
Шляхи впровадження інноваційно-інвестиційної моделі розвитку в українських містах Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель ЄС і місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива
НОВИНИ МІСТ-УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ
Муніципальне життя
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Економіка
2011-12-16 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Миколаїв
2011-12-22 | Ромни
2011-12-22 | Ромни
Всі новини розділу   
Гуманітарна сфера
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Севастополь
2011-12-21 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Спорт
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Миколаїв
2011-12-23 | Ковель
Всі новини розділу   
Новини України
2011-12-23 17:50
Азаров закликав менше думати про гроші, і більше про Україну

Прем'єр вважає, що патріотизм не вимірюється грошима.

2011-12-23 16:28
Литвин "засекретив" інформацію про гроші на лікування чиновників

З бюджету зникла графа про витрати на стаціонарне медичне лікування народних депутатів України.

2011-12-23 15:07
Литвин коштом держави профінансував свої вибори - Яценюк

Лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк звинувачує спікера Володимира Литвина в фінансуванні своїх виборів за бюджетні кошти. Про це він розповів у коментарі "Українській правді".

2011-12-23 15:06
Вирок Тимошенко набув чинності

З п'ятниці вирок екс-прем'єру Юлії Тимошенко набуває чинності. Про це заявила представник Держобвинувачення Лілія Фролова.

2011-12-23 15:05
"Нафтогаз" може віддати в оренду газові сховища

НАК "Нафтогаз України" вивчає можливість здачі в оренду іноземним компаніям підземних сховищ газу. Про це заявив голови українського газового монополіста Вадим Чупрун, повідомляє

ТСН.

2011-12-23 13:52
Оппозиционный митинг 24 декабря в Москве поддержат в Киеве

В украинском сегменте Интернет распространилось заявление с призывом поддержать митинги 24 декабря в Москве.

2011-12-23 12:54
Для Украины было бы логичным создавать консорциум с Россией и давить на ЕС, - эксперт

Президент Украины Виктор Янукович заявил, что все неудачи в переговорах с Россией у украинского правительства - от взаимного  недоверия. «Фундамент доверия с Россией еще надо построить», - заявил Виктор Янукович. Он сразу объяснил, откуда это недоверие взялось. По его словам, оно возникло «в предыдущие годы». Таким образом, нынешние удачи в переговорах с РФ, в частности, по газовой теме, Янукович объяснил обычным для нынешней власти способом: виноваты «папередники».

2011-12-23 12:52
Регионалам учиться: в Анголе украли из казны 32 млрд.долларов

Международная правозащитная организация Human Rights Watch призвала власти Анголы расследовать исчезновение из казны 32 миллиардов долларов, что равноценно 25% годового бюджета этой африканской республики. Об этом сообщает британская служба ВВС.

2011-12-23 12:51
Азарова из всего американского интересуют только доллары

Премьер-министр Украины Николай Азаров заявил, что ему все равно, кто станет следующим президентом США, лишь бы доллар был стабилен.

2011-12-23 12:50
В бюджет-2012 Литвин вложил шкурный интерес

В принятом парламентским большинством госбюджете-2012 на округ, в котором на парламентских выборах собирается баллотироваться спикер Владимир Литвин, заложены субвенции из госбюджета на сумму 75 млн грн. Об этом

ZN,UA сообщил председатель подкомитета по вопросам расходов бюджетного комитета Верховной Рады Павел Жебривский (НУНС).

Всі новини   
 
Новини міст України
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Новоград-Волинський
2011-12-23 | Пирятин
2011-12-23 | Коростень
2011-12-23 | Ромни
2011-12-23 | Бориспіль
2011-12-23 | Черкаси
2011-12-23 | Севастополь
2011-12-23 | Севастополь
2011-12-23 | Севастополь
2011-12-23 | Севастополь
Всі новини   
Пошук роботи
Загрузка...
Загрузка...
Оголошення
2011-12-22 | Новоград-Волинський
У Новограді-Волинському відбудеться звіт міського голови
2011-12-22 | Новоград-Волинський
Новоград-Волинський: Загальноміські новорічно-різдвяні заходи
2011-12-22 | Хмільник
Хмільничани та гості міста! Зустрічаймо Новий Рік разом!
Всі оголошення   
Опитування на порталі
Що Ви будете робити, якщо ціни на газ та інші житлово-комунальні послуги підвищаться на 50%?
буду платити за новими тарифами
буду платити за старими тарифами
не буду платити
буду брати участь у будь-яких акціях протесту
не визначився
 
Архів опитувань
 
Новини Києва
2011-12-23 13:45
Оппозиционный митинг 24 декабря в Москве поддержат в Киеве
2011-12-23 13:42
Довгий на Новый год будет с мамой, а Попов- с народом
2011-12-23 13:40
Пшонка перейнявся умовами утриманя в Київському СІЗО
2011-12-23 13:37
Україна провалила забезпечення готелями Євро-2012
2011-12-23 13:33
Розмір соцзабезпечення «чорнобильців» у 2012 році виросте на 9,8% - Мінфін
2011-12-23 13:32
В Киеве арестован глава «Агентства журналистских расследований» Виктор Андреев
Всі новини