Головна | Зробити стартовою |  Проект Інституту трансформації суспільства   
   
Сьогодні Ср, 18 жовтня, 
Карта порталу
Реклама
RSS-експорт
Украинские города в Интернете
Ukrainian cities in Internet
Головне
Адміністративно-  
    територіальний устрій України
Законодавство України
Книги та статті
Газета „Місто і люди”
Ділова інформація
Довідкова інформація
Фотогалерея міст
Архів новин
Форум
Розсилка новин
Всеукраїнська рада
міських голів
Міста-партнери проекту
Муніципальне
консультативне бюро
Партнерство міст
Міжнародний досвід
місцевого самоврядування
Австрія
Швейцарiя
Фінлядія
Норвегія
Швеція
Франція
Нідерланди
Польща
Словаччина
Проекти ІТС
Центри НАТО в регіонах
України
Розвиток міст шляхом євроін-
теграції: досвід країн
Вишеградської групи для
України
Європейська перспектива
українських міст у контексті
польського досвіду (на
прикладі міста Феодосія)
Партнерство малих міст
України та малих міст країн
Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого
самоврядування – для
українських міст
Вивчення шведського досвіду
місцевого самоврядування
Налагодження співпраці між
діловими колами українських
та польських міст
Веб-проекти ІТС
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналі-
тичний сервіс столиці
України
Міські оголошення
Робота і навчання в Україні
Форум
Вибори в Україні:
народ має знати правду
Інтернет-конференції
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
 
Про проектУчасники проекту "Українські міста в Інтернеті"Як долучитися до проекту?
Алушта Вінниця Київ
Ковель
Новоград-Волинський Севастополь
АлчевськВознесенськ КоростеньНовомиргородський районСєвєродонецьк
БахмачВолочиськ Куп'янськПирятинСкадовськ
БердичівГадяч КоростишiвПрилукиСміла
Біла ЦеркваГородня МиколаївПрилуцький районФастів
БориспільЖитомир МиргородРомниХмільник
БровариЗолотоноша НетішинСарниЧеркаси
Васильків КалушНіжинСваляваЧернігів
Вишгород Карлівка Нікополь Світловодськ Южноукраїнськ
  
2007-09-17 | Миргород

З історії аптечної справи на Миргородщині

Із незапам’ятних часів лю­дей лікували від хво­роб на­родні лікарі, знахарі, тра­во­знавці. У XVIII – XIX ст. до лі­ку­вання вдавалися різ­ні особи з більш осві­че­ного се­ре­довища, священики, жінки-дворянки.


У середині XVIII ст. з’яв­ля­ється когорта професійних лікарів, вихованців Київської ака­демії, Петербурзької шпи­тальної школи та євро­пей­ських університетів. До цієї ко­горти належали й наші зем­ля­ки-лікарі Михайло Якович Тро­химовський , який прак­ти­ку­вав у міс­течку Сорочинцях, і його брат Василь Якович, який на­при­кінці століття жив у Мир­городі.За тих часів лі­карі були водночас і фар­ма­цев­та­ми. Михайло Якович ви­най­шов, зокрема, ефек­тив­ний лікувальний засіб – ці­лющу
настоянку із трав, яку нази­вали «трохимівкою» за прі­зви­­щем лікаря. Ще на початку своєї діяльності, слу­жачи під час російсько-ту­рець­кої вій­ни полковим лі­ка­рем, він 1772 року видав у Пе­тер­бурзі пер­шу в Україні й Росії книж­ку з фармакології рослин «Рассуждения о рас­те­ниях, в Крымской степи пол­ковым лекарем усмот­рен­ных».


Найчастіше ліки до Мир­го­рода привозили з Лубен­ської польової аптеки, яка існу­вала з 20-х років XVIII ст. Із 1767 року при ній у спе­ціалізованому садку ви­ро­щу­вали лікарські рослини. Козаків Мир­город­сь­ко­го полку не раз від­ряд­жали до Лубен для кон­во­ювання й охорони цієї аптеки.


Тарас Шевченко, перебуваючи в Мир­го­роді 1845 року, був зди­во­ваний низьким рів­нем медичного й фар­ма­цевтичного обслу­го­вування міста. «Я стра­шен­но простудився, їдучи з Хоролу, – писав він у листі до А. Род­зянка, – і чи вірите, що знаменитий Миргород не має ні лікаря, ні аптеки…».


Перша «ві­ль­на», тобто при­ватна аптека з’я­ви­лася в Мир­го­роді 1858 року. Її заснував німець Федір Федорович Реймерс. Вона існу­вала й на­при­кінці 60-х років ХІХ ст. Як свід­чить «Енцикло­пе­дичний слов­ник» Брокгауза і Єфрона, у 90-х роках ХІХ ст. в Миргороді було вже дві аптеки. У містечку Со­ро­чин­цях упра­ви­телем «віль­ної» аптеки 1891 року був Пав­ловський, нащадок там­теш­нього священицького роду.


Існували аптеки й у ве­ли­ких поміщицьких госпо­дар­ствах, наприклад, у економії дідичів Фролових-Багреєвих у Савинцях. На початку ХХ ст. лікарські рослини для фар­­мацевтичних потреб ви­ро­щували в маєтку Сергія Іва­новича Смагіна в хуторі Заорі, що неподалік від Баку­мівки.


Бурхливо розвивається торгівля аптекарськими то­ва­рами в Миргороді на початку ХХ ст. 18 травня 1913 року в міс­ті було відкрито повітову земську аптеку, її упра­ви­те­лем став І.І.Бальсевич. На Го­го­лівській вулиці стояла апте­ка І.Б.Чернера. Одна з аптек була там, де нині вхідна арка курорту і новий магазин «Па­саж». На вулиці Воскре­сін­ській вів торгівлю ліками й аптечними товарами купець Давид Осипович Маркович, агент Російського Страхового товариства. Продавали ліки в Миргороді також торговці Л.Я. Вепринський і Шейнін на Гоголівській вулиці.


Із початку 30-х років ХХ ст. у Миргороді жив Конон Карпович Капелька (1894 – 1963), знаний у місті ще й як фо­тограф-аматор. Під час Пер­шої світової війни він слу­жив у санітарній бригаді. Набув­ши там певного до­сві­ду, став пра­цювати в Мир­го­роді заві­ду­вачем магазину Червоного Хреста (по суті, це був аптеч­ний магазин). Під час ні­мець­кої окупації 1941 – 1943 років він завідував у місті аптекою, вона займала частину того при­міщення, де нині райдерж­ад­міністрація, мала окремий вхід.


К.Капелька, разом із ін­ши­ми українськими пат­ріо­тами у квітні 1943 року ство­рив у Миргороді благодійне товариство «Братерство», яке опікувалося долями страж­ден­них і немічних людей, старих, сиріт. Як розповідала небога К. Капельки Катерина Демченко, Конон Карпович часто їздив по ліки до Хар­ко­ва, через що німці запідоз­рили його у зв’язках із пар­ти­занами, заарештували й ви­вез­ли до Німеччини. Конон Карпович тяжко по­не­вірявся у концтаборі Бухен­вальді. Лише через кілька років він повернувся до Мир­го­рода.


За спогадами мир­го­род­ців, у повоєнний час на Ли­чан­ці, в колишньому будинку священика Леонтія Кузь­менка, де був дитячий бу­ди­нок, із 1946 року діяла фіто­ап­тека, в якій лікували тра­ва­ми ослаблених голодом дітей.


Це тільки деякі штрихи з історії розвитку аптечної справи в нашому краї. Багато­річна самовіддана діяльність фармацевтичних працівників Миргорода, а надто за років воєнних лихоліть, ще потре­бує глибокого дослідження.


Миргородський міськвиконком

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Загрузка...
 
Новини міст України
Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель ЄС і місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива
НОВИНИ МІСТ-УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ
Муніципальне життя
2017-10-17 | Пирятин
2017-10-17 | Новоград-Волинський
2017-10-17 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Економіка
2017-08-16 | Новоград-Волинський
2017-08-10 | Золотоноша
2017-08-02 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Гуманітарна сфера
2017-07-21 | Пирятин
2017-10-16 | Новоград-Волинський
2017-10-16 | Новоград-Волинський
2017-10-03 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Спорт
2017-10-11 | Новоград-Волинський
2017-10-05 | Новоград-Волинський
2017-09-27 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Новини України
2017-10-26 14:58
Подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube

Дамы и господа, подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube. Распространяйте видео, рассказывайте своим друзьям, близким. Чем больше Вы подпишитесь, тем нас будет больше, тем мы будем сильнее и быстрее приблизим нашу общую победу. 

2017-10-26 13:54
Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии

Предлагаем ознакомиться со вступлением и первым разделом переведенной на английский язык монографии известного экономиста, заведующего кафедрой Международных экономических отношений Национальной академии управления, директора Института трансформации общества Олега Соскина "Народний капіталізм: економічна модель для України".

2017-10-26 13:05
Народний капіталізм: економічна модель для України

Пані та панове, раді повідомити, що вийшла друком наукова монографія Олега Соскіна "Народний капіталізм: економічна модель для України". Примірник можна придбати в Інституті трансформації суспільства, м. Київ. В інші регіони України надсилаємо Новою поштою.

2017-10-17 14:14
У Львові оголосили про створення ініціативної групи для формування східного дивізіону проекту Міжмор‘я

Комюніке круглого столу “Перспективи проекту Міжмор'я, який складається з держав басейнів Балтійського, Чорного, Адріатичного та Каспійського морів”.

2017-10-17 14:12
У Львові відбувся круглий стіл щодо перспектив проекту Міжмор‘я

В умовах геополітичної та геоекономічної нестабільності та нових глобальних викликів багато лідерів країн, які розташовані у Балто-Чорноморсько-Адріатично-Каспійському ареалі висловлювали різні думки та позиції щодо формування спільного проекту. Зокрема, дуже важливі пропозиції з цього питання сформулював президент Польщі Анджей Дуда. Для сучасної України вкрай важливо брати участь у цьому глобальному проекті. На нашу думку, Україна могла би бути лідером окремого дивізіону країн, які входять у Балто-Чорноморсько-Каспійську дугу.

2017-10-17 13:27
Балто-Чорноморський Союз "Міжмор‘я" на базі України та Польщі

Постійне відтермінування старту безвізового режиму з Європейським Союзом та неоднозначні перспективи самого ЄС спонукають все більше українців замислюватися про альтернативні варіанти євроінтеграції.

2017-10-17 13:26
Які країни мають стати членами Балто-Чорноморського Союзу?

Сьогодні ідея проекту “Міжмор’я”, або “Балто-Чорноморського Союзу” набуває нової актуальності. Варто зазначити, що українці сприймають можливість такого об’єднання цілком позитивно та всерйоз обговорюють його втілення в життя

2017-10-17 11:58
Міжмор`є

Україна останні роки дуже тісно співпрацює із Польщою. По суті, сьогодні Польща стала для нас гідом в процесі євроінтеграції. В минулому столітті Юзеф Пілсудський висунув ідею "Міжмор`я". Що вона означає?

2017-10-13 16:58
Польща та Україна продовжують розширювати військове співробітництво

Серед інших країн Польща бере участь у XIV Міжнародній виставці «Зброя та безпека – 2017» у Києві

2017-10-13 16:27
ЄСПЛ займеться ексгумаціями жертв Смоленської катастрофи

Суд дав польському урядові час до 22 листопада, аби надіслати свої пояснення у цій справі

Всі новини   
 
Новини міст України
2017-10-17 | Пирятин
2017-10-17 | Новоград-Волинський
2017-10-17 | Новоград-Волинський
2017-10-17 | Новоград-Волинський
2017-10-17 | Золотоноша
2017-10-17 | Золотоноша
2017-10-17 | Ромни
2017-10-17 | Ромни
2017-10-17 | Ромни
2017-10-17 | Ромни
2017-10-17 | Ромни
2017-10-16 | Новоград-Волинський
2017-10-16 | Новоград-Волинський
2017-10-16 | Новоград-Волинський
Всі новини   
Оголошення
2017-10-17 | Новоград-Волинський
Відбудуться громадські слухання
2017-10-16 | Новоград-Волинський
Проводиться набір груп для безкоштовного заняття “Аеробікою”
2017-10-10 | Новоград-Волинський
У Новограді-Волинському відбудуться заходи з нагоди Дня захисника України
Всі оголошення   
Опитування на порталі
Що Ви будете робити, якщо ціни на газ та інші житлово-комунальні послуги підвищаться на 50%?
буду платити за новими тарифами
буду платити за старими тарифами
не буду платити
буду брати участь у будь-яких акціях протесту
не визначився
 
Архів опитувань
 
Новини Києва
2013-08-24 15:19
Під час ходи опозиції міліція відбила в активістів "простреленого" Януковича
2013-08-24 00:59
Посол США відзначив атмосферу духовності та радості під час освячення Патріаршого собору УГКЦ
2013-08-24 00:55
Екологи створять патруль, щоб вберегти опале листя в парках
2013-08-24 00:52
Директор "Київської Русі" заявляє про рейдерське захоплення кінотеатру
2013-08-24 00:50
Правники радять судитися з владою за мирні зібрання
2013-08-24 00:49
На Гончара відтворили мультик "Жив-був пес"
Всі новини   
TyTa