Проблеми, які турбують молодь
Епідемія ВІЛ/СНІДу охопила весь світ і забрала понад 20 млн. жителів. Епідемічний поріг переступила і Україна. За темпами поширення ВІЛ-інфекції наша країна посідає одне з перших місць. Занепокоєння викликає те, що в епіцентрі епідемії опинилась молодь.
Одним з виходів із цієї ситуації є впровадження в загальнонавчальних закладах проекту „Школа проти СНІДу” – профілактичної програми, яка спрямована на формування життєвих навичок і зменшує схильність молоді до ризикованої поведінки.
З 15 вересня 2005 року ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 розпочала підготовчий етап впровадження даного проекту, в ході якого ознайомились із програмою проекту, вивчили та проаналізували досвід педколективів Дніпропетровська, розробили розгорнуту програму експерименту. З метою вивчення думки учнів та їх батьків про впровадження проекту серед них було проведене анкетування.
З 01.10.2005р. відповідно до рекомендацій МОН України, Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІДу, наказу по управлінню освіти ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 розпочала експериментальну роботу за темою „Впровадження проекту „Школа проти СНІДу” як сучасної педагогічної методики розвитку життєвих навичок і елемента високоякісної освіти”. Були визначені мета і завдання дослідження, основні ідеї експерименту, організаційно-кадрове забезпечення, терміни і етапи проведення, очікувані позитивні результати та форми їх подання.
Дане питання було розглянуте на засіданні педагогічної ради і видано наказ, відповідно до якого запроваджений інтенсивний курс „Школа проти СНІДу” для учнів 10-11 класів, керівником призначена вчитель ОБЖ С.І.Бережняк
Основним методом роботи було обрано сучасну педагогічну методику розвитку життєвих навичок. Основна форма організації навчального процесу - тренінгові заняття. В ході занять учні отримують достовірну і повну інформацію з проблеми ВІЛ/СНІДу, у них формується відповідне ставлення до цієї проблеми і людей, які живуть з ВІЛ, розвиваються необхідні уміння і навички, які зменшують схильність молоді до ризикованої поведінки.
Позитивним є і те, що учні на заняттях вчаться вести діалоги, обґрунтовувати і доводити свою думку, користуватися комп’ютером, працювати в малих групах, проводити роз’яснювальну роботу серед однолітків, брати участь у різноманітних акціях та заходах. За підсумками Всеукраїнського конкурсу учнівських та студентських проектів „Служіння заради миру”, на який надійшло 70 проектів, учнівський проект школи № 3 потрапив у склад 10-ти переможців конкурсу.
Керівник проекту С.І.Бережняк та учні-активісти Максим Ленець і Аня Залозна були запрошені на заключний етап конкурсу, який проходив у Києві. Їм було вручено диплом переможця Всеукраїнського конкурсу учнівських та студентських проектів „Служіння заради миру” та DVD.
Аналіз і результати роботи у даному напрямку свідчать про те, що
- рівень знань учнів, пройшли навчання за даним проектом підвищився на 19%;
- 72% учнів мають намір толерантно ставитись до ВІЛ-інфікованих людей;
- 99% учнів мають намір утримуватися від початку статевого життя;
- 98% учнів впевнені, що зуміють сказати „НІ!” пропозиції вжити алкоголь чи наркотики.
Учні, які пройшли навчання за проектом, почуваються більш впевненими і захищеними, вони мають підвищений рівень самоповаги і самоконтролю, в них поліпшились стосунки з батьками та вчителями.
Науково-методичний центр управління освіти міської ради проводить роботу щодо впровадження в закладах освіти міста „Школа проти СНІДу”, використання напрацьованого досвіду роботи класними керівниками у позакласній роботі.
Тетяна Клименко,
завідуюча науково-методичного центру
управління освіти міської ради
|