ЩО Є БАЖАНИМ І МОЖЛИВИМ ДЛЯ ВОДОКАНАЛУ
Зі струменем води з крана на кухні чи у ванні ми не пов’язуємо якихось тривог. Перебої тут, як правило, рідкісні. Щодо якості, то особливих нарікань куп’янчани не мають. Проте, далеко не без проблемною є сфера міського водопостачання. Наскільки це вірно, дізнаємося у бесіді з начальником Куп’янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Віктором ДЯЧЕНКОМ
• Минулий рік для Вас завершився досить успішно. Водночас, що можна сказати про ті проблеми у водопостачанні Куп’янська, на яких довелося загострити увагу?
Нам вдалося за рік знизити дебіторську заборгованість на 395 тисяч гривень. І оплата за рік по підприємству склала 06 відсотків. Це з позитивних фактів. Водночас є серйозні проблеми. Одна з них – зношеність наших основних фондів, у т.ч. водопровідних мереж на 60 відсотків. Щоб протягом найближчих 5-7 років усунути цю зношеність, потрібно щорічно замінювати десь 10кілометрів трубопроводів...
• Але ж за теперішніх умов на це потрібно чимало коштів. Як же вам вдається підтримувати міський водопровід у належному стані?
Звичайно, не можемо відразу брати 10 кілометрів трубопроводів і замінювати. Ми визначаємо, де найбільш зношені дільниці, де аварійні місця. Сьогодні, наприклад, просто «горить»: на вулиці 1Травня десь 300 м трубопроводу слід замінити. Ми замінили вже 110 м. Знали, що це» вилізе» фінансово. Але потрібно ще метрів двісті там замінити. А це знову кошти!
• Які ще водопровідні дільниці викликають стривоженість?
Дуже поганий стан труб по вулиці Гоголя, напроти шостої школи. Там, між вулицями Леніна і 1 Травня, часто бувають пориви. По вулиці Леніна в критичному стані десь 120 метрів водопроводу, його ситуацію і в невеликих вулицях, провулках. Так, у провулку Артема теж слід терміново міняти труби. І в зв’язку з цим плануємо роботи, і виконуємо такі термінові роботи протягом року.
• З чого складаються кошти для щорічного виконання робіт на міському водопроводі, як вони витрачаються?
Минулого року ми витратили всього 897 тисяч гривень. З них 316 тисяч гривень - з державного бюджету, 53 тисячі - з місцевого бюджету. Кошти з місцевого бюджету пішли, в основному, на будівництво нових мереж. Все інше - це кошти нашого підприємства. Нові мережі ми побудували в минулому році по вулицях Прямій -175 м, Першій Запаній-110 м (а також 90 м за рахунок власних коштів), по провулку Трояндовому - 355 м.
• Куп’янчан постійно турбує питання про заміну старих водопровідних труб...
Минулого року проведено крупні роботи по заміні водопровідних мереж на вулиці Чапаєва -170 м, вулиці Мечникова - 190 м, вулиці Котовського 110 м, в провулку Вигойному - 50 м, на вулиці 1 Травня, про що ми згадували, -110 м. Все інше – це заміна невеликих дільниць. В Ківшарівці замінили в минулому році 430 м. Це стосується будинків № 51 -70 м, №57-40 м, №11 -10 м,№№ 36 - 39 - 60 м. По ківшарівських свердловинах - 200 м замінили, по напірному колектору - замінили аварійну дільницю трубопроводу. Ось таким чином вдається вести свою роботу ефективно. Визначаємо, в першу чергу, де аварійні місця, і там виконуємо цьому кількість поривів доводимо до мінімуму. Наприклад, в 2001 році у нас був 251 порив, наступного - 228, в 2003 - 275, в 2004 -156 поривів, 2005 -111 поривів. Ці цифри свідчать, що встановилася тенденція до зниження кількості поривів.
• Для нормального життя міста важливе функціонування очисних споруд. У минулі роки тут вже здійснювались значні роботи. Чи продовжиться ця справа надалі?
Кошти з державного бюджету (316 тисяч гривень)витрачені на реконструкцію очисних споруд. Тут здійснюємо проект, яким передбачено витрати у 5 млн. грн. На сьогодні освоєно десь 2,5 млн. грн. Щорічно нам дають певну суму, і на цей рік визначено 300 тис. грн. Близько 500 тис. грн. заплановано на реконструкцію водопровідних мереж міста Куп’янська.
• Країна переживає період економічних складнощів. Як це позначається на діяльності Вашого підприємства?
У нас постійно зростають тарифи на електроенергію. За кіловат електроенергії, що минулого року становило близько 20 коп. Складається так, що тепер чи не щомісяця маємо змінювати тарифи на воду. Ми вживаємо всіх заходів, щоб знижувати споживання електроенергії, а тарифи нас давлять. Нещодавно прийнято Закон про загальнодержавну програму «Питна вода України» на 2006 -2020 роки. Відповідно до нього щорічно, при розробленні Закону про державний бюджет мають бути передбачені субвенції місцевим бюджетам. Вони призначаються на здешевлення вартості електроенергії, яка використовується для подачі питної води, –до рівня тарифів, за якими населення сплачує за електроенергію в побуті. Тобто, за цим Законом наше підприємство має сплачувати за електроенергію за тарифами населення. Впроваджуватиметься цей Закон поетапно, але він поки що не діє.
• Отже, Вам доводиться шукати власні шляхи для розвитку підприємства і поліпшення його фінансового становища?
Є також інший шлях – інвестиції. В цьому напрямі працюємо з Міжнародним Банком. Зараз цей процес у стадії переговорів. Ми розробляємо бізнес-план, все підраховуємо. Згодом буде визначено чого і скільки потрібно. Можливо, вже весною вдасться укласти договір на інвестиції. Але для укладення договору місцевий бюджет має виступати гарантом. Підраховуємо, скільки у нас вивільниться коштів завдяки економії електроенергії в разі заміни обладнання.
З інвесторами ми працюємо, маючи на меті замінити все обладнання на менш енергомістке. Таким чином можна зменшити споживання електроенергії в 2-2,5 рази. Завдяки цьому вивільниться 105 тисяч гривень в місяць, які йдуть на оплату за електроенергію. Але, знов-таки, це за умови, що не зростатимуть тарифи на енергоносії. Ведемо переговори, щоб очисні споруди перевести на автоматику. Також передбачаємо спорудити водонапірні башти на висотних точках міста, щоб вночі качати воду, коли тариф на електроенергію менший, а вдень вести розподіл води між споживачами. За рахунок наданих інвесторами коштів хочемо замінити внутрішньо будинкові мережі водопроводів тощо.
• Які роботи плануються на цей рік для усунення недоліків у водопостачанні в окремих районах міста, прилеглих селищ?
У першу чергу провадитимемо заміну труб на аварійних дільницях і заміну застарілого обладнання. Чітко визначені. ці роботи в місті, Ківшарівці. У Куп’яньск-Вузловому дещо складніше. Вважаю, що тут слід об’єднати зусилля місцевих органів влади і керівників залізниці. Там у приватному секторі маємо 13,5 км водопровідних мереж. Вони в жахливому стані, тут більше поривів, ніж у всьому місті. Там чи не щодня доводиться щось ремонтувати. Якщо не починати заміну мережі, то приватний сектор Куп’янськ-Вузлового найближчим часом потерпатиме без води. А за які кошти міняти мережі в цьому році, ще невідомо. Відповідно ж до аналізу, який ми провели, терміново потрібно міняти десь 3 кілометри водопроводу в приватному секторі селища.
Не можу не сказати і про потреби підприємства. Вже час серйозно оновлювати техніку, окремі зразки якої експлуатуються декілька десятиріч. За останні роки вдалося придбати екскаватор, каналопромивочну машину, минулого року купили одну чергову машину. Взяли її в кредит за кошти, що самі заробили, ледь-ледь виплатили. Вже найближчим часом потрібно придбати два екскаватори, три аварійні машини. Бо деяка наявна техніка, як-то кажуть, «ледь дихає».
На всіх цих напрямах нам доводиться працювати з повною віддачею, бо відповідаємо за таку життєво важливу для міста сферу життєдіяльності. Впевнений, що і в цьому році вдасться досягти нових успіхів завдяки наполегливості та майстерності наших працівників і вивести водопостачання рідного міста на рівень кращих зразків сучасності.
|